Otwieramy wadowicką turystykę!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Referat Obsługi Ruchu Turystycznego / Otwieramy wadowicką turystykę!

Już od 18 maja, a więc w dniu 100 urodzin św. Jana Pawła II dla turystów i pielgrzymów zostaje otwarte Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II oraz biuro Informacji Turystycznej.

 


Zwiedzanie Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II
 przy ul. Kościelnej 7 będzie możliwe codziennie od godziny 10:00 do 18:00. Ostatnie wejście na wystawę stałą będzie możliwe o godz. 17:15.
Z uwagi na wprowadzony stan epidemii zwiedzanie będzie możliwe jedynie w formie indywidualnej (bez przewodnika). Co 15 minut do Muzeum będzie mogło wejść 5 osób.

Muzeum dostosowało się do nowych wymogów sanitarnych. Dla wszystkich zwiedzających dostępne będą płyny do dezynfekcji rąk oraz jednorazowe rękawiczki.

Dla bezpieczeństwa zwiedzających ograniczyliśmy liczbę zwiedzających, nie udostępniamy szatni, wprowadziliśmy nowy regulamin zwiedzania, przy kasach i miejscach obsługi zainstalowaliśmy separujące osłony, przeszkoliliśmy personel z zasad ochrony przed COVID-19. Nasi pracownicy zostali wyposażeni w rękawiczki, maseczki i przyłbice, dezynfekujemy pomieszczenia i dbamy o ich czystość. Nie udostępniamy dotykowych urządzeń, w zamian oferujemy możliwość pobrania ich treści poprzez kody QR.

Zakupu biletów można dokonać przez naszą stronę internetową: https://bilety.domjp2.pl/ lub w kasie biletowej Muzeum. Zachęcamy do płatności bezgotówkowych. Nie ma możliwości dokonywania telefonicznej rezerwacji biletów.

Zachęcamy również do dłuższego pobytu na Ziemi Wadowickiej! Poniżej przedstawiamy na bieżąco aktualizowaną listę otwartych hoteli, innych miejsc noclegowych, obiektów gastronomicznych oraz atrakcji turystycznych w regionie.

 • Wśród szerokiej oferty miejsc noclegowych w naszym regionie – od hoteli po agroturystykę – otwarte zostały już:

  Noclegi w okolicach:

  Wadowickie restauracje i kawiarnie również zapraszają do siebie!

  Wśród szerokiej oferty gastronomicznej w naszym regionie – od restauracji po kawiarnie – otwarte zostały już:

  Otwarte atrakcje turystyczne w Wadowicach i okolicy:

  • W Wadowicach znajduje się ogólnodostępny miejski Szlak Karola Wojtyły łączący najważniejsze miejsca związane z młodością Karola Wojtyły m.in.: Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, Muzeum Miejskie, Gimnazjum – dziś Liceum Ogólnokształcące, Klasztor Ojców Karmelitów – Sanktuarium św. Józefa, Kościół św. Piotra Apostoła czy Bazylika Ofiarowania NMP.
  • W Wadowicach istnieje również ogólnodostępny miejski szlak Galicyjskie Wadowice prezentujący miejsca związane z mniej znaną historią miasta podczas zaboru austriackiego. Procesy zachodzące w XIX w. doprowadziły do przekształcenia Wadowic w nowoczesne, europejskie miasto. Na szlaku znajdziemy m.in. Ogródek sądowy, Kamienice Gedlów czy Wadowickie koszary.
  • Sanktuarium Pasyjno – Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej (UNESCO) informuje o możliwości poruszania się po słynnych dróżkach kalwaryjskich oraz możliwości odwiedzenia Bazyliki zgodnie z zasadami bezpieczeństwa dotyczących udziału wiernych w nabożeństwach religijnych. Więcej informacji na stronie Sanktuarium. http://kalwaria.eu/
  • Niedaleko Kalwarii znajduje się wzgórze Lanckorońskie z ogólnodostępnymi ruinami zamku z czasów Kazimierza Wielkiego oraz trasami spacerowymi. Lanckorona jest najwyżej lokowanym średniowiecznym miasteczkiem w Polsce z zachowanym do dzisiaj układem lokacyjnym. Znajduje się na Szlak Średniowiecznych Miasteczek Małopolski oraz Szlaku Acrhitektury Drewnianej.
  • Dostępne są szlaki górskie w Krajobrazowym Parku Beskidu Małego, gdzie znajduje się m.in. słynny Leskowiec oraz kaplica na Groniu Jana Pawła II. Propozycje wycieczek pieszych (m.in. na Leskowiec i Jaroszowicką górę), w dolinie rzeki Skawy (jezioro Mucharskie oraz obszar NATURA 2000) oraz rowerowych wadowicka Informacja Turystyczna przygotowała w folderach z cyklu „Wokół Wadowic”.
  • Park Miniatur Warownia w Inwałdzie jest już dostępna dla zwiedzających. Po tak długiej przerwie znowu można zrelaksować się wśród najsłynniejszych polskich i światowych mini zabytków. W tym roku Park Miniatur może pochwalić się nową atrakcją – fragmentem Muru Chińskiego wykonanym w skali 1:2. Niestety nie są jeszcze udostępnione atrakcje lunaparkowe, ale właściciele mają nadzieję, że wkrótce to się zmieni. W sprzedaży są obecnie bilety spacerowe: 30,00 zł bilet normalny i 25,00 zł bilet ulgowy, obejmujące zwiedzanie Parku Miniatur oraz średniowiecznej Warowni bez dodatkowych atrakcji lunaparkowych. Godziny otwarcia Parków są zmienne i zależą od danego miesiąca. Można je sprawdzić na stronie parkminiatur.com
  • Ogród Jana Pawła II w Inwałdzie zaprasza na wędrówki alejkami dzieła przedstawiającego postać Ojca Świętego, Bazylikę św. Piotra w Watykanie i bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach. Ważnym punktem zwiedzania Ogrodu jest wejście na Wieżę widokową i możliwość zobaczenia obrazu z wysokości.  http://www.ogrodjp2.pl/
  • Mini Zoo „Kucyk” w Inwałdzie – w zagrodach i wolierach zobaczą Państwo wiele gatunków ptaków i zwierząt, zarówno domowych jak i dzikich. Są wśród nich osły, lama, owce kameruńskie, kozy, daniele, papużki, dzikie kaczki, emu i wiele innych. Więcej informacji:  http://www.agrokucyk.pl/
  • Dinolandia w Inwałdzie – w parku rozrywki mieszka ponad 50 różnej wielkości dinozaurów, pterozaurów, ichtiozaurów i innych prehistorycznych stworzeń. Jest to jedyna w Europie kolekcja tych zwierząt, pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Więcej infrmacji: http://www.dinolandia.pl/
  • Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach
  • Dwór w Stryszowie – dwór, położony nieopodal Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej, należy do grupy najciekawszych zabytków dawnego budownictwa rezydencjonalnego w tym rejonie. Od 16. marca Dwór w Stryszowie otwierzył ogród dla turystów. Zwiedzanie od wtorku do niedzieli, od 9:00 do 16:00, wstęp bezpłatny. Obecnie niedostępne są wnętrza dworu. Więcej informacji: http://dwor-stryszow.pl/
  • Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej (w zamku suskim) – siedzibą muzeum jest południowo-wschodnie skrzydło renesansowego zamku nazywanego popularnie „Małym Wawelem”. Muzeum posiada następujące działy: historyczny – kolekcja działu mieści się na I piętrze południowo-wschodniego skrzydła zamku, etnograficzny – obrazujący tradycyjną kulturę ludową Górali Babiogórskich i Żywieckich usytuowany w budynku „Domku Ogrodnika”, który  położny jest w zachodniej część parku zamkowego oraz dział edukacji i promocji. Wnętrza Muzeum Miejskiego ponownie zostaną otwarte od soboty  30 maja 2020 r. Otwarta jest restauracja w zamku suskim oraz okalający go park. Więcej informacji: https://www.muzeum.sucha-beskidzka.pl/
   Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej będzie otwarte dla zwiedzających od soboty  30 maja 2020 r.– choć w ograniczony sposób:
   1. Godziny otwarcia muzeum: wtorek – niedziela w godzinach 10:00 – 15:20.Ceny biletów: 15 zł normalny, 10 zł ulgowy (dzieci do lat 7 wstęp wolny).
   2. Obowiązek noszenia maseczek zakrywających nos i usta na terenie muzeum oraz punktu informacji turystycznej.
   3. Obowiązkowa dezynfekcja rąk przy wejściu do punktu informacji turystycznej i na ekspozycje muzealne.
   4. Na terenie muzeum jednocześnie może przebywać 10 osób (1os/15 m2), z wyjątkiem osób zatrudnionych w muzeum.
   5. W punkcie informacji turystycznej / kasa muzeum może przebywać tylko jedna osoba, z wyjątkiem osób zatrudnionych w muzeum oraz niepełnoletnich nie posiadających drugiego opiekuna.
   6. W przedsionku muzeum może przebywać tylko jedna osoba w wyznaczonym miejscu, z wyjątkiem niepełnoletnich nie posiadających drugiego opiekuna.
   Podczas, gdy nie mogli nas Państwo odwiedzać my pracowaliśmy nad nową wystawą „Sztuka dalekowschodnia z kolekcji Marii i Emila Zegadłowicza”. Teraz, kiedy już możemy się zobaczyć, zapraszamy na jej zwiedzanie. Są to dzieła powstałe w Chinach z początku XX wieku. Głównie wielkoformatowe akwarele na papierze chińskim przedstawiające życie na dworze cesarskim oraz postacie z najsłynniejszych chińskich legend o Ośmiu Nieśmiertelnych. Wszystkim pracom towarzyszą teksty związane z ich powstaniem oraz opisujące wydarzenia na nich przedstawione. Informacje pochodzą ze strony: muzeum.sucha-beskidzka.pl
  • Zatorland w Zatorze – Park dinozaurów to wspaniałe miejsce na spędzenie czasu z rodziną. Największą naszą atrakcją jest ścieżka edukacyjna w starym lesie, bogata nie tylko w „ożywione” prehistoryczne gady, ale również w piękne, kilkusetletnie okazy drzew. W w sąsiedztwie dinozaurów znajdziemy równie ciekawe dwa dwa parki: Park Owadów i Park Mitologiczny.  Obecnie od dnia 15 maja otwarta została  przestrzeń spacerową każdego z nich. Więcej informacji: https://zatorland.pl/
  • Na Wenecji w Wadowicach tuż przy moście na rzece Skawie znajduje się przystań i wypożyczalnia kajaków. Kajaki można wypożyczyć od  firm „Kajaki Na Wiśle”, www.kajaki-na-wisle.pl oraz „Kajaki na Sakwie” www.kajaki-na-skawie.pl, tel. +48 608 093 166, które ponownie oferują swoje usługi.
  • Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej, Stryszawa 740, 34-205 Stryszawa

Wprowadzono: 19 maja 2020