Pamiętali o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / Pamiętali o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Przedstawiciele władz samorządowych z gminy, powiatu i województwa, członkowie NSZZ „Solidarność, uczniowie szkół średnich – wszyscy razem spotkali się 13 grudnia 2018 r. pod Pomnikiem Solidarności w Wadowicach i upamiętnili 37. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Złożono kwiaty i zapalono znicze. – To ważny dzień. Oddajemy hołd bohaterom, dzięki którym możemy żyć w wolnej, demokratycznej Polsce. Cieszę się, że jest z nami młodzież i możemy przekazywać prawdę historyczną kolejnym pokoleniom – mówił do zgromadzonych były już przewodniczący wadowickiego oddziału NSZZ „Solidarność” Zdzisław Szczur.

Stan wojenny w Polsce został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku. W nocy z 12 na 13 grudnia Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego wysłała na ulice czołgi wraz z jednostkami wojska, milicji obywatelskiej, ZOMO, ORMO oraz funkcjonariuszy SB. Komunistyczna władza chciała zniszczyć wolnościowego ducha narodu polskiego.

Stan wojenny pochłonął ponad sto ofiar śmiertelnych, prawie 10 tysięcy osób internowanych, tysiące Polaków szykanowanych, prześladowanych, wyrzucanych z pracy, a także zmuszanych do emigracji. Ostateczny wyraz tej tragedii narodowej nigdy nie został ostatecznie określony. Ofiary pacyfikacji w wielu miejscowościach, gdzie Polacy nie zgadzali się na odbieranie wolności, wciąż czekają na sprawiedliwe rozliczenie stanu wojennego. – Gorąco zachęcam do włączenia się w akcję IPN i postawienia dziś o godzinie 19:30 w swoich oknach światełek dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń sprzed 37 lat – apeluje burmistrz, Bartosz Kaliński.

Wprowadzono: 13 grudnia 2018