Pielgrzymi na Drodze Rzymskiej dotrą do Wadowic

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Referat Obsługi Ruchu Turystycznego / Pielgrzymi na Drodze Rzymskiej dotrą do Wadowic

Cel jest jeden – przejście 1000 km w 47 dni. W czwartek 13 maja z serca Krakowa, Zamku Królewskiego na Wawelu, wyruszy pielgrzymka antyczną Drogą Rzymską, zorganizowana przez Stowarzyszenie Europejskiej Drogi Rzymskiej (L’associazione Europea Romea Strata), którego Gmina Wadowice jest członkiem-założycielem. Na trasie wędrówki nie mogło zabraknąć papieskiego miasta, do którego pielgrzymi zawitają w sobotnie popołudnie.

Pieghevole Pilgrimage Tour 2021 divisoA3 2 1024x724 - Pielgrzymi na Drodze Rzymskiej dotrą do Wadowic

Stowarzyszenie Europejskiej Drogi Rzymskiej (AERS) powstało w celu odkrycia i odtworzenia Drogi Rzymskiej, starożytnego szlaku pielgrzymkowego o dużym znaczeniu historycznym, kulturowym, turystycznym i religijnym. Szlak prowadzić ma od Morza Bałtyckiego (Estonia, Łotwa, Litwa) przez Europę Środkowo-Wschodnią (Polska, Czechy, Słowacja, Austria, Słowenia), a dalej przez Alpy do północno-wschodnich Włoch i stamtąd na południe do Rzymu.

AERS zostało utworzone w 2018 r. przez 30 członków fundatorów, pochodzących z krajów leżących na trasie szlaku: z Polski, Republiki Czeskiej, Austrii i Włoch. AERS popularyzuje znajomość ogromnego dziedzictwa historycznego, archeologicznego, artystycznego i kulinarnego, związanego z tym starożytnym szlakiem, a w przyszłości będzie się ubiegać o wpisanie go na listę Europejskich Szlaków Kulturowych i uzyskanie certyfikatu Rady Europy, certyfikatu, który otrzymały już Droga św. Jakuba i Droga Lombardzka (Via Francigena).

Program tegorocznej pielgrzymki ma na celu poznanie Drogi Rzymskiej, a konkretnie jej jednego odcinka, od 13 maja do 28 czerwca  2021 r. Ta pierwsza pielgrzymka będzie przebiegać od Krakowa do Aquilei poprzez Republikę Czeską, Austrię i Włochy. W przyszłym roku jest planowany etap włoski od Aquilei do Rzymu, a w roku 2023 etap północny szlaku od Morza Bałtyckiego do Velehradu. Pielgrzymka będzie miała formę sztafety, na granicy państwowej delegacje przekażą sobie symbol Drogi Rzymskiej – pałeczkę sztafety. Każdy uczestnik ma prawo decydować, w którym momencie dołączyć do pielgrzymki i kiedy zakończyć w niej swój udział. W niektórych miejscach na trasie pielgrzymki są przewidziane imprezy związane z tym wydarzeniem.

Romea Strata logo 300x300 - Pielgrzymi na Drodze Rzymskiej dotrą do Wadowic

Wprowadzono: 13 maja 2021

-