Po raz pierwszy w Wadowicach Międzynarodowy Dzień Dziewczynek

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / Po raz pierwszy w Wadowicach Międzynarodowy Dzień Dziewczynek

11 października po raz pierwszy w naszej Gminie świętujemy Międzynarodowy Dzień Dziewczynek (ang. International Day of the Girl), ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2012 roku, by przybliżyć społeczeństwu szczególne wyzwania, przed jakimi stoją dziewczęta na całym świecie. Z inicjatywy członkiń Wadowickiej Rady Kobiet postanowiliśmy przyłączyć się do obchodów tego święta.

W tym szczególnym dniu członkinie Rady Kobiet odwiedzą 5 placówek oświatowych w naszej Gminie i przeczytają historie niezwykłych kobiet z bestsellerowej książki autorstwa Eleny Favilli i Francesci Cavallo pod tytułem „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek 100 historii niezwykłych kobiet”. Przewodnicząca Rady Kobiet pozyskała bezpłatnie egzemplarze tych nowo wydanych książek od wydawnictwa Debit. Książki zostaną sprezentowane placówkom, które odwiedzimy w środę. W dzień ten planujemy zwrócić szczególną uwagę na prawa dziewcząt i ich szanse rozwoju. Celem jest też wspieranie dziewcząt w ich marzeniach, mobilizowanie do nauki, budowanie poczucia własnej wartości.

W związku z obchodami święta mamy także niespodziankę dla wszystkich uczniów wadowickich szkół i przedszkoli – ogłosimy tego dnia start konkursu z atrakcyjnymi nagrodami o tytule „Ona jest dla mnie przykładem”. Będziemy przyjmować prace na temat kobiet, które są autorytetami dla młodych ludzi. Prace powinny być indywidualne, w dowolnej formie – plastycznej, literackiej, muzycznej, nagranego filmiku lub jakiejkolwiek innej wymyślonej przez uczestników i uczestniczki. Na przygotowanie kompozycji będą dwa tygodnie, po tym czasie jury – Wadowicka Rada Kobiet wybierze najlepsze prace podzielone na kategorie. Regulamin konkursu ogłosimy 11 października. Już teraz zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie, życząc wszystkim kreatywnych pomysłów i powodzenia!

Jak mówi Przewodnicząca Rady Kobiet Katarzyna Kasperek: „Wszystkie kiedyś byłyśmy dziewczynkami i to już jest wystarczający powód, żeby wzmacniać te, które dziś są na tym cudownym, ale i trudnym starcie. Chcemy zachęcać dziewczęta, by realizowały swoje pasje i miały wpływ na rzeczywistość. Uważamy, że każda z nich powinna dorastać wierząc, że może zostać kimkolwiek zechce.”

Zachęcamy gorąco do wspólnego świętowania tego dnia i do wzięcia udziału w konkursie, przygotowujemy dla laureatów i laureatek bardzo atrakcyjne nagrody.

Wprowadzono: 5 października 2017