Pociąg retro po raz kolejny zawitał do Wadowic

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / Pociąg retro po raz kolejny zawitał do Wadowic

W niedzielę 9 września po raz kolejny na dwóch stacjach kolejowych: w Wadowicach oraz w Kalwarii Zebrzydowskiej pojawił się zabytkowy pociąg retro, ciągnięty przez parowóz Ty42-107 z 1946 roku ze skansenu kolejowego w Chabówce. Przyjazd maszyny do Wadowic, jak w ubiegłych latach – przyciągnął tłumy turystów i wadowiczan!

To było wielkie święto miłośników kolei! W minioną niedzielę 9 września miała swoje miejsce druga edycja projektu „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej”. W ramach niego na linii kolejowej nr 117 pojawił się retro pociąg (parowóz Ty42-107) z 1946 roku wraz z wagonami z lat 1920-1963. Pociąg przyjechał do Wadowic ze skansenu kolejowego w Chabówce.

Tłumnie zgromadzeni mieszkańcy i mieszkanki Wadowic podziwiali parowóz, który dostojnie i powoli wjechał na stację PKP w Wadowicach. Tego dnia odbyły się aż cztery kursy składu między stacjami: Wadowice i Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona. Podczas postojów każdy mógł zajrzeć do wnętrza lokomotywy oraz wagonów, była również możliwość robienia pamiątkowych zdjęć.

Wnętrze lokomotywy.

Organizatorzy przygotowali dla pasażerów ciekawe atrakcje :

piknik militarny z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości połączony z prezentacją Kalwarii Zebrzydowskiej,
– w Wadowicach zaplanowano zwiedzanie papieskiego miasta wraz z przewodnikami oraz udział w imprezie zorganizowanej przez Urząd Miejski : „Septemberfest”. O godzinie 13:00 na Placu Jana Pawła II w ramach imprezy rozdawano mieszkańcom i turystom sadzonki roślin doniczkowych. Miał miejsce również kiermasz rozmaitości, na którym wystawiali się lokalni artyści i sprzedawcy.

Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” jest realizowany przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki „Małopolska Gościnna”. Partnerem strategicznym wydarzenia jest PKP CARGO.

Wprowadzono: 10 września 2018