Polski Gen Wolności na Rynku w Wadowicach

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / Polski Gen Wolności na Rynku w Wadowicach

Ta ekspozycja to podróż przez historię milionów naszych przodków, którą przez najbliższe tygodnie będzie można odbyć w Wadowicach. Zapraszamy na otwarcie wystawy plenerowej  „Polski gen Wolności. 150 lat walk o Niepodległość.

Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński oraz Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał zapraszają na otwarcie wystawy plenerowej „Polski gen Wolności. 150 lat walk o Niepodległość”, które odbędzie się 24 lipca o godzinie 11:00 na Rynku w Wadowicach.

Ekspozycję będzie można oglądać przez najbliższe dwa tygodnie, do 8 sierpnia br.

– Nasza wystawa to podróż przez historię milionów naszych przodków. To długa droga od antyrosyjskiej konfederacji barskiej, aż po czyn zbrojny z lat I wojny światowej. To krew przelana na polach bitew, rodzące się i ewoluujące koncepcje społeczne i polityczne, to wreszcie patriotyczna twórczość wieszczów, najsławniejszych polskich pisarzy, poetów, malarzy i muzyków. To 150 lat wielkich zmagań na wszystkich polach ludzkiej aktywności, które w 1918 r. przyniosły upragnioną wolność – zapowiadają organizatorzy.

W 1795 r. nastąpił ostateczny kres dawnego mocarstwa, które gromiło kiedyś Moskwę, Szwedów i Turków. Korzystając z politycznego upadku Rzeczpospolitej, Rosja, Prusy i Austria wymazały nasza ojczyznę z mapy Europy na 123 lata. Na rozległym terytorium od Warty po Dniepr przetrwał jednak naród, ceniący sobie szczególnie niezawisłość. Mający wolność w genach.

Na przełomie XVIII i XIX wieku ów pielęgnujący polskość naród tworzyli przedstawiciele stanu szlacheckiego, ale w XIX stuleciu – tak jak w całej Europie – także na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej ukształtował się stopniowo naród w nowoczesnym tego słowa znaczeniu. Składający się z różnych stanów – szlachty, chłopów, robotników, inteligencji. W każdej z tych warstw społecznych i w każdym kolejnym pokoleniu budził się ten sam polski gen wolności. Dojrzewało poczucie wspólnoty narodowej i nie słabło dążenie do odrodzenia Polski.

Wprowadzono: 23 lipca 2019