„Polski Gen Wolności” zagościł w Wadowicach

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / „Polski Gen Wolności” zagościł w Wadowicach

Na Placu Jana Pawła II w Wadowicach otwarto w środę (24.07) plenerową wystawę Instytutu Pamięci Narodowej „Polski gen wolności. 150 lat walk o niepodległość (1768-1918)”. Otwarcie ekspozycji przyciągnęło wielu naszych mieszkańców, którym pracownicy IPN rozdali sporo wydawnictw i materiałów edukacyjnych.

IPN reprezentowali zastępca dyrektora krakowskiego oddziału Cecylia Radoń i naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Michał Masłowski, a burmistrza Wadowic – dyrektor kancelarii Bartłomiej Tkacz.

Wśród gości był również radni ze szczebla wojewódzkiego – Filip Kaczyński, powiatowego – przewodnicząca Zofia Kaczyńska i członek zarządu Marek Ciepły oraz  gminnego przewodniczący Piotr Hajnosz, wiceprzewodnicząca Maria Zadora oraz radny Franciszek Lempart.

Ekspozycję będzie można oglądać przez najbliższe dwa tygodnie, do 8 sierpnia br.

– Nasza wystawa to podróż przez historię milionów naszych przodków. To długa droga od antyrosyjskiej konfederacji barskiej, aż po czyn zbrojny z lat I wojny światowej. To krew przelana na polach bitew, rodzące się i ewoluujące koncepcje społeczne i polityczne, to wreszcie patriotyczna twórczość wieszczów, najsławniejszych polskich pisarzy, poetów, malarzy i muzyków. To 150 lat wielkich zmagań na wszystkich polach ludzkiej aktywności, które w 1918 r. przyniosły upragnioną wolność.

W 1795 r. nastąpił ostateczny kres dawnego mocarstwa, które gromiło kiedyś Moskwę, Szwedów i Turków. Korzystając z politycznego upadku Rzeczpospolitej, Rosja, Prusy i Austria wymazały nasza ojczyznę z mapy Europy na 123 lata. Na rozległym terytorium od Warty po Dniepr przetrwał jednak naród, ceniący sobie szczególnie niezawisłość. Mający wolność w genach.

Na przełomie XVIII i XIX wieku ów pielęgnujący polskość naród tworzyli przedstawiciele stanu szlacheckiego, ale w XIX stuleciu – tak jak w całej Europie – także na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej ukształtował się stopniowo naród w nowoczesnym tego słowa znaczeniu. Składający się z różnych stanów – szlachty, chłopów, robotników, inteligencji. W każdej z tych warstw społecznych i w każdym kolejnym pokoleniu budził się ten sam polski gen wolności. Dojrzewało poczucie wspólnoty narodowej i nie słabło dążenie do odrodzenia Polski.

Jak zapowiedzieli przedstawiciele IPN, to nie ostatnia wystawa w Wadowicach. Kolejna już na jesień bieżącego roku.

Wprowadzono: 24 lipca 2019