Przebudowa Sienkiewicza wkracza w kolejny etap. Wkrótce otwarcie ważnego „skrótu”

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Infrastruktury i Rozwoju / Przebudowa Sienkiewicza wkracza w kolejny etap. Wkrótce otwarcie ważnego „skrótu”

Ważne informacje dla kierowców. W połowie września na nowo otwarte zostaną dwie drogi w centrum Wadowic, które znacznie zmniejszą korki w mieście. To efekt rozmów burmistrza Bartosza Kalińskiego ze starostą Eugeniuszem Kurdasem oraz właścicielem prywatnej drogi prowadzącej do stacji Moya.

118767667 4005085419520740 8116014857286699554 o 1024x768 - Przebudowa Sienkiewicza wkracza w kolejny etap. Wkrótce otwarcie ważnego „skrótu”

– Przebudowa ulicy Sienkiewicza idzie zgodnie z planem i czeka nas zmiana organizacji ruchu. Już w poniedziałek – 14 września firma Strabag położy pierwszą warstwę asfaltu na odcinku od mostu na Choczence do ulicy Teatralnej, i przywróci w tym miejscu ruch samochodów. Ale to nie wszystko. Uzgodniliśmy, że równolegle z otwarciem tego fragmentu, ponownie otwarta zostanie również droga do stacji benzynowej. Kierowcy będą mogli na nowo korzystać ze skrótu pomiędzy obwodnicą, a centrum Miasta – informuje burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

W ramach podpisanej umowy wykonawca – firma Strabag modernizuje całą ul. Sienkiewicza o długości 650 metrów i wszystkie skrzyżowania. Po obu stronach drogi powstają nowe chodniki, a naprzeciwko Szkoły Podstawowej Nr 2 – nowa zatoka autobusowa. Wzdłuż całej ulicy odnowione zostają parkingi, łącznie ponad 80 miejsc, z których część dostosowana będzie dla osób niepełnosprawnych. W ramach prac przewidziano m.in. przebudowę wodociągu oraz sieci: elektroenergetycznych, sanitarnych i deszczowych – wraz z budową wspomnianej przepompowni wód deszczowych. Ulica kryje bowiem pod sobą „główną magistralę” wodociągowo-kanalizacyjną miasta, która teraz jest  kompleksowo zmodernizowana. Ul. Sienkiewicza to droga powiatowa, zatem modernizacja realizowana jest wspólnie ze  Starostwem Powiatowym w Wadowicach.

Łączny koszt całej inwestycji wynosi ok. 11 milionów złotych, z czego: 5,5 mln zł to dotacja z Funduszu Dróg Samorządowych, blisko 3,6 mln zł pochodzi ze środków Gminy Wadowice (w tym dokapitalizowanie Wadowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji) i blisko 2 mln zł z budżetu Powiatu Wadowickiego.

Równolegle przy „Starej Rzeźni” swoje prace prowadzi firma – „INŻ-BUD” z Grzechyni, która za kwotę 1,84 mln zł buduje tam największy parking w Gminie Wadowice, na około 130 miejsc postojowych. Obie inwestycje zostaną zrealizowane do końca roku.

Wadowice są w tej chwili wielkim placem budowy. W jednym czasie prowadzonych jest jeszcze kilka innych ogromnych, wielomilionowych inwestycji, m.in. : modernizacja Linii Kolejowej Nr 117 Andrychów-Wadowice-Kalwaria – 129 mln zł, budowa Wadowickiej Trasy Rowerowej – 9 mln zł, przebudowa ulicy Lwowskiej – 14 mln zł, remont mostu na Skawie – 11,5 mln zł, budowa ronda oraz chodników na Wenecji – 6,7 mln zł, czy budowa dwóch mostów w Kleczy Dolnej – 9 mln zł.

– Dlaczego robimy wszystko naraz? Bo właśnie teraz mamy na to pieniądze. Pozyskaliśmy dziesiątki milionów złotych dotacji unijnych i rządowych, dzięki którym rozwijamy nasze Miasto. Taka szansa może się już nie powtórzyć. Każdy tydzień zbliża nas jednak do finału robót. Za kilka miesięcy wszyscy będziemy się cieszyć pięknymi ulicami, z parkingami i ścieżkami rowerowymi – wyjaśnia Bartosz Kaliński.

Jak od razu dodaje burmistrz, nie będzie to jednak koniec inwestycji w Wadowicach…

Wprowadzono: 3 września 2020