Przywracamy blask historycznym kapliczkom

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Infrastruktury i Rozwoju / Przywracamy blask historycznym kapliczkom

Dwie zabytkowe przydrożne kapliczki z gminy Wadowice doczekały się niedawno kompleksowej renowacji. Zupełnie nowe oblicze zyskał przydrożny drewniany krzyż, stojący w Kleczy Dolnej, niedaleko POMu oraz będąca w fatalnym stanie wadowicka kapliczka na osiedlu Kopernika. Prace konserwatorskie były możliwe m.in. dzięki dotacji Samorządu Województwa Małopolskiego w ramach programu „Kapliczki Małopolski”, z którego na ten cel pozyskaliśmy 13,5 tysiąca złotych.

Kapliczki Klecza i Kopernika 1 1024x819 - Przywracamy blask historycznym kapliczkom

Przydrożne kapliczki stanowią ważny i charakterystyczny element małopolskiego krajobrazu kulturowego. Wznoszone na przestrzeni lat jako wotum dziękczynne lub przebłagalne w czasie wojen, epidemii i kataklizmów, czy dla upamiętnienia ważnych wydarzeń lub osób, posiadają szczególny walor historyczny i artystyczny. W samej Gminie Wadowice jest ich blisko 140!

„Każda kapliczka kryje za sobą wyjątkową historię, każda też powstała z potrzeby serca budującego, dlatego są tak wyjątkowe i wszyscy powinniśmy o nie dbać” – wyjaśnia Burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Celem obu renowacji, których łączny koszt wyniósł 45 tysięcy złotych, było przywrócenie zabytkom pierwotnego wyglądu oraz zabezpieczenie przed dalszym niszczeniem.

Pierwsza z odnowionych kapliczek to przydrożny drewniany krzyż z figurką Chrystusa Ukrzyżowanego, znajdujący się w Kleczy Dolnej w pobliżu POMu. Datowany jest on na 1957 rok. Cechy charakterystyczne samej figury wskazują jednak na jej dużo wcześniejsze powstanie –  między 2 połową XIX w. a początkiem XX w. Według przekazów mieszkańców krzyż stanął w miejscu, gdzie planowana była budowa kościoła.

Dużo starsza jest kamienna kapliczka słupowa, znajdująca się na osiedlu Kopernika, w bliskiej odległości od Alei Matki Boskiej Fatimskiej. Pomnik w tym miejscu stoi już ponad 150 lat. Metalowy krzyż, co ciekawe, wykonany został podobno z rudy żelaza wydobywanej w XIX w. na Goryczkowcu – Dzwonku i odlany w Krakowie.  W latach 70-tych ubiegłego wieku kapliczkę przeniesiono ze względu na budowę osiedla, po interwencji ks. infułata Edwarda Zachera wróciła jednak na pierwotne miejsce.

Stan techniczny monumentu był opłakany, a jego estetyka mocno odbiegała od pierwotnego kształtu. Wystarczy wspomnieć, że podczas prac konserwatorskich konieczne było usunięcie kilku warstw farby olejnej. Obecnie możemy już podziwiać piękny oryginalny piaskowiec.

To już kolejne kapliczki wyremontowane dzięki pozyskanym dotacjom. W poprzednich latach odnowione zostały pomniki w Barwałdzie, Kaczynie, Kleczy Górnej i Wysokiej.

Wprowadzono: 8 stycznia 2021