Radosne świętowanie niepodległości w Wadowicach

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / Radosne świętowanie niepodległości w Wadowicach

Msza święta, uroczysty przemarsz ulicami miasta, złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy 12 Pułku Piechoty, wielki Piknik Patriotyczny na wadowickim rynku i koncert „W domu ojczystym” – tak uczciliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tegoroczny przemarsz ulicami naszego miasta miał rekordową frekwencję. Orkiestry dęte, harcerze, poczty sztandarowe, oficjalne delegacje oraz mieszkańcy, którzy na uroczystości przybyli całymi rodzinami, oddali hołd walczącym za Ojczyznę. Wadowiczanie, dołączając do narodowej akcji, o godzinie 12.00 zaśpiewali hymn państwowy. Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęliśmy wielki piknik na Placu Jana Pawła II, na tę okazję wspaniale udekorowanym przez pracowników Urzędu Miejskiego.

Mieszkańców zachwycił pokaz musztry paradnej i sztuk walki w wykonaniu uczniów klas mundurowych ZDZ Wadowice. Po pokazie wychowawca młodzieży, komendant Paweł Żygliński, zwrócił się do obecnych w pięknych słowach: Bądźmy patriotami w czasie pokoju. Kochajmy naszą ojczyznę z całego serca i tak jak nasza młodzież nie zatracajmy tych wartości, jakimi jest Bóg, honor, ojczyzna, jakim jest braterstwo, poświęcenie. Nie dajmy się zniszczyć nowoczesnym czasom. Bądźmy prawdziwymi patriotami!

Kolejną atrakcją było wspólne gotowanie z Robertem Makłowiczem, który zaprezentował i częstował obecnych dwoma potrawami: wiedeńską zupą ziemniaczaną i paprykarzem. Pan Robert uraczył nas również wspaniałymi anegdotami i ciekawostkami historycznymi, między innymi na temat naszej kremówki.

Uroczyste zamknięcie kapsuły czasu bardzo zaciekawiło obecnych. Dyrektor WCK Piotr Wyrobiec i kierownik Muzeum Miejskiego Marcin Witkowski wspólnie prezentowali kapsułę oraz zdradzili mieszkańcom jakie skarby i ciekawostki zobaczą wadowiczanie po jej otwarciu w roku 2118, między innymi „sto zdjęć na 100-lecie Niepodległości”, albumy dokumentujące historię naszego miasta, mapy i foldery,  przewodnik po  Muzeum Domu Rodzinnym Jana Pawła II,  serię okolicznościowych znaczków pocztowych a nawet miniaturowy Pakiet Małego Wadowiczanina. Nie zabrakło też przepisu na kremówkę od Cukierni Wadowice oraz pamiątek od mieszkańców: zdjęć, aktualnych lokalnych gazet, płyt CD i listów napisanych przez dzieci.

Tortem na stulecie niepodległości częstowała mieszkańców Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej kadencji 2014 – 2018 i radna nadchodzącej kadencji, pani Maria Zadora. Serdecznie dziękujemy cukierni Galicjanka Wadowice, która była fundatorem pięknego tortu. Wydaliśmy prawie 900 porcji!

O godzinie 16:00 w sali teatralnej WCK miał miejsce wzruszający koncert „W domu ojczystym” w wykonaniu dzieci i młodzieży z placówek oświatowych naszej gminy, opracowany przez pana Pawła Jarosza. Program oparty został na utworach o szczególnym wydźwięku historycznym, społecznym, kulturalnym lub religijnym na przestrzeni ostatniego stulecia.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i obecność podczas tego wspaniałego święta. Organizatorem Pikniku Patriotycznego oraz wieczornego koncertu był Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski.

Wprowadzono: 13 listopada 2018