RADOŚNIE! Tak uczciliśmy 100-lecie urodzin Świętego Wadowiczanina!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / 100-lecie urodzin Jana Pawła II / RADOŚNIE! Tak uczciliśmy 100-lecie urodzin Świętego Wadowiczanina!

„Jestem radosny. Wy też bądźcie”. No, i byliśmy! Przesłanie Ojca Świętego towarzyszyło nam przez cały poniedziałek. To był wyjątkowy dzień, który pomimo panującej epidemii, obfitował w chwile radości i wzruszeń. 

Uroczyste obchody 100. Rocznicy urodzin św. Jana Pawła II zainaugurował Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński, który wczesnym rankiem wspólnie z samorządowcami oraz parlamentarzystami złożył wieniec pod pomnikiem najważniejszego Wadowiczanina. To On, Ojciec Święty był bohaterem tego dnia i za Jego dziedzictwo i łaski dziękowaliśmy.

W południe Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez siostry Nazaretanki otrzymał z rąk Burmistrza urodzinowy tort dla swoich podopiecznych. Tort wykonany został przez Cukiernię Rarytas z Wysokiej, która wygrała konkurs na najpiękniejszy projekt. Tym razem nie mogliśmy go pokroić i wspólnie zjeść, dlatego zdecydowano, aby kilkaset porcji pięknego tortu przekazać dla wadowickich Domów Pomocy Społecznej, Kuchni Brata Alberta i Domu Samotnej Matki.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Jak urodziny to musi być tort 😉🎂 #tort #100jp2 #JanPawełII

Post udostępniony przez Wadowice (@wadowice_tuwszystkosiezaczelo)

18 maja to także data rozstrzygnięcia konkursu na najpiękniejszą pocztówkę z Wadowic. Zgodnie z założeniem – 4 najciekawsze zostały wydrukowane jako oficjalne jubileuszowe kartki z naszego miasta. I tak, do grona twórców, którzy na stałe zapisali się w dziejach miasta należą: Amelia Niedziółka, Klaudia Wiktor, Filip Kruczek i Igor Kruczek oraz Dominika Frączek.

Wczoraj miała również miejsce premiera nowej aranżacji utworu „Moje miasto Wadowice”, która wybrzmiała z wieży Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Autorami nowej wersji jest Krzysztof Odrobina i Michał Dziewiński, którzy zaangażowali w to ogromne przedsięwzięcie muzyków oraz mieszkańców Wadowic. Nie można nie wspomnieć o autorach oryginału – Adamie Decu oraz Pawle Jaroszu, którym zawdzięczamy najsłynniejszą, wadowicką pieśń.

Wyjątkowy teledysk można obejrzeć poniżej!

O godzinie 17:00 z inicjatywy Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II cała Polska zaśpiewała Barkę. Ulubiona pieśń Karola Wojtyły wybrzmiała na wadowickim rynku prosto z serc wiernych, którzy przybyli tu by świętować ten okrągły jubileusz. Zwieńczeniem uroczystości było wypuszczenie 100 gołębi dzięki uprzejmości Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych Oddział Wadowice symbolizujących pokój i pojednanie.

18 maja to ważna data nie tylko dla nas – wadowiczan, ale całej Polski i  świata. Dlatego to właśnie tu – do serca, w którym wszystko się zaczęło, przybyły najważniejsze osoby w Państwie, aby pokłonić się Janowi Pawłowi Wielkiemu.

Z wizytą do rodzinnego miasta Karola Wojtyły przybył Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, premier Mateusz Morawiecki oraz była premier Beata Szydło.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

#100JP2 #andrzejduda #Wadowice #paraprezydencka #muzeumdomrodzinnyojcaświętegojanapawła2 #18maja

Post udostępniony przez Bartek Kaliński (@bartek_kalinski)

Jak co roku odbyła się również uroczysta Sesja Rady Miejskiej – zwoływana specjalnie na okazję urodzin. Tym razem, wyjątkowo, miała miejsce w sali Wadowickiego Centrum Kultury.

Podczas sesji zaprezentowano film pt. „Zawsze z nami byłeś, jesteś i będziesz” zrealizowany przez Pana Władysława Bieńka oraz wręczono medale honorowe osobom i instytucjom, które miały szczególny udział w upowszechnianiu ponadczasowych i uniwersalnych wartości płynących z nauczania św. Jana Pawła II. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.

Wiele naszych działań odbyło się w Internecie. Począwszy od nagrywania wspomnień pt. „Twoje  100 sekund na 100-lecie”, a kończąc na pieczeniu tortu dla Jana Pawła II ozdobionego motywami papieskimi. Wszystkich, którzy wzięli udział w naszych wirtualnych przedsięwzięciach nagrodzimy unikalnymi koszulkami z przesłaniem Jana Pawła II – Jestem radosny, Wy też bądźcie!

Wprowadzono: 19 maja 2020