Na początku czerwca na naszych ulicznych drogach ujrzymy najlepszych kierowców w Polsce podczas Valvoline Rajd Małopolski 2024. Znamy już harmonogram i chcemy się nim podzielić!
Na kibiców i zawodników, którzy pojawią się na trzeciej tegorocznej rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, czekać będzie aż 14 wymagających odcinków specjalnych oraz zupełnie nowa baza rajdu zlokalizowana właśnie w Wadowicach. Baza rajdu powstanie niespełna dwa kilometry od parku serwisowego – znajduje się w Młynie Jacka Hotel&SPA, czyli m. in. biuro rajdu czy biuro prasowe. Dodatkową atrakcją będzie badanie kontrolne samochodów rajdowych! W związku z organizacją rajdu czekają nas małe utrudnienia z komunikacją autobusową, o czym informujemy TUTAJ.
– W tym roku Młyn Jacka Hotel&SPA staje się bazą święta sportów motoryzacji, czyli Valvoline Rajdu Małopolski. Cieszymy się, że będziemy ważną częścią tego wydarzenia i że możemy dołożyć się naszą pracą do wspólnego sukcesu. Zapraszamy wszystkich fanów motoryzacji do prestiżowej restauracji „Spichlerz Smaków”, umiejscowionej w naszym hotelu, a także do skorzystania z bogatej oferty 8 gabinetowego SPA. Na naszych gości czekał będzie także hotelowy drink-bar oraz kręgielnia, natomiast w sobotę wieczorem zapraszamy na imprezę taneczną z DJem. Do zobaczenia na wyjątkowym Valvoline Rajdzie Małopolski – wypowiada się Kamil Tomaszek, Dyrektor Generalny Hotelu.
Najlepsi kierowcy w Polsce ponownie zjawią się w Małopolsce, by rywalizować w trzeciej rundzie RSMP tego sezonu. W dniach 6–8 czerwca rozegrany zostanie Valvoline Rajd Małopolski 2024.
Trasa została zmieniona w ponad 50%, trzynaście odcinków specjalnych w kompaktowym formacie – tak zapowiada się tegoroczna, czwarta edycja Valvoline Rajdu Małopolski. Zawody rozpoczną się w Wadowicach, a zakończą w Makowie Podhalańskim, gdzie metę będzie mieć finałowy RMF FM Power Stage Maków Podhalański.
Valvoline Rajd Małopolski 2024 to wydarzenie łączące sportową rywalizację na najwyższym poziomie, wyjątkowe emocje i wiele atrakcji dla całych rodzin. Wszystko to w dniach 6-8 czerwca, bezpłatnie, na terenach powiatów suskiego oraz wadowickiego. Zawody rozgrywane będą aż w czterech cyklach: począwszy od Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej, przez Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski, Millers Oils Historyczne Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski, po Rajdowe Mistrzostwa Południa.
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 8 maja w Hotelu Młyn Jacka poznaliśmy pierwsze szczegóły dotyczące rajdu! Zapoznajcie się z treścią, gdzie przedstawiamy harmonogram rajdu.
Kompaktowo i… wymagająco
Uroczyste otwarcie rajdu zaplanowano na czwartkowy wieczór. O godzinie 20:00 zawodnicy oraz samochody rajdowe pojawią się na wadowickim Rynku, by rozpocząć Valvoline Rajd Małopolski. Na piątkowy poranek zaplanowano zupełnie nowy odcinek testowy Stryszawa (w godzinach od 8:00 do 12:00). Prawdziwe ściganie ruszy w piątkowe popołudnie, na które zaplanowano pięć odcinków specjalnych. Najpierw załogi zmierzą się z całkiem nową próbą Barwałd o długości 9,72 km (start o 15:48), na której zaplanowano łącznik szutrowy oraz — po raz pierwszy w tym rajdzie — przejazd przez tzw. water splash. Następnie stawka stanie na starcie próby Mucharz (start o 16:11), znanej z ubiegłego roku, jednak z odwróconej konfiguracji — ze startem w Łękawicy, gdzie Gmina Stryszów przygotowuje wyjątkowy punkt kibica z dodatkowymi atrakcjami, poczęstunkiem i technicznym nawrotem na trasie przejazdu. Po dwóch oesach załogi zjadą na przegrupowanie pod Młyn Jacka Hotel&SPA, po którym udadzą się na 30-minutowy serwis w Wadowicach. Po nim czekają ich kolejne dwa przejazdy prób Barwałd (18:44) i Mucharz (19:07), by po przegrupowaniu i serwisie B wystartować w krótkim, ale niezwykle widowiskowym odcinku specjalnym dedykowanym kibicom. Poniżej przedstawiamy harmonogram rajdu:
Będzie to próba Wadowice, wytyczona w ścisłym centrum miasta — ze strefą kibica na Rynku i dodatkowymi atrakcjami.
Sobotnia pierwsza pętla złożona zostanie z trzech odcinków specjalnych znanych z poprzednich edycji rajdu. OS 6 to mierząca 9,3 km próba Stryszów (start o godzinie 7:48), z trudną partią do mety, po odświeżonym asfalcie. Następnie załogi rywalizować będą na odcinku Zawoja (14,35 km, godz. 8:41), który w poprzedniej edycji rozgrywany był w piątek. Pętlę zakończy OS 8 Maków Podhalański (4,32 km, godz. 9:39), w odwróconej konfiguracji — z metą w Makowie, a także z nowym łącznikiem szutrowym i hopą na szczycie Makowskiej Góry. Po serwisie załogi ponownie pokonają próby Stryszów (godz. 11:52) oraz Zawoja (12:45).
Finałową pętlę stanowić będą trzy odcinki specjalne: Stryszów (15:08), Zawoja (16:01) oraz dodatkowo punktowany RMF FM Power Stage Maków Podhalański, w wydłużonej wersji — ze zjazdem do centrum miasta (5,45 km, godz. 17:29). W Makowie zorganizowana zostanie strefa kibica wraz z telebimami i atrakcjami dla rodzin, a dzień zwieńczy ceremonia wręczenia nagród i koncerty zaproszonych gwiazd. Rajd w cyklu CEZ, RSMP i Millers Oils HRSMP mierzy łącznie nieco ponad 124 kilometry, które stanowią ponad 31% długości całej trasy.
Zobacz mapy odcinków specjalnych
Zobacz harmonogram czasowy rajdu
Strefy kibica
OS Barwałd (piątek, 07.06.2024)
STREFA KIBICA 1: wyjątkowa strefa, bo z widokiem na pierwszy w historii Valvoline Rajdu Małopolski water splash, czyli przejazd przez bród (wodę).
Dostępność: łatwa – dojazd Rally Busem (dojście ok. 300 metrów); dojazd prywatnymi samochodami do punktu oddalonego ok. 3 kilometry od punktu kibica.
Przystanek busa: tak
STREFA KIBICA 2: wyjazd z łącznika szutrowego na szybkie łuki po nierównym asfalcie.
Dostępność: łatwa – dojazd Rally Busem (dojście ok. 800 metrów); dojazd prywatnymi samochodami do punktu oddalonego ok. 3 kilometry od punktu kibica.
Przystanek busa: tak
STREFA KIBICA 3: wyjście z łuku na prostą przechodzącą w kolejny łuk na nierównym asfalcie.
Dostępność: średnio trudna – dojście od OSP Barwałd Górny ok. 1,5 km
Przystanek busa: nie
STREFA KIBICA 4: widowiskowe miejsce – zakręt o kącie 90 stopni w lewo, tuż przy OSP Barwałd Górny.
Dostępność: łatwa, obok parking i przystanek Rally Busa
Przystanek busa: tak
STREFA KIBICA 5: po długiej partii na szerokim asfalcie przejście przez szczyt i hamowanie do prawego zakrętu z drogi.
Dostępność: łatwa, przystanek Rally Busa ok. 300 metrów od punktu, dojazd od Dworu w Stryszowie
Przystanek busa: tak
STREFA KIBICA 6: punkt dla miłośników dużych prędkości; dwie długie proste, a pomiędzy nimi zdradliwy krótki zakręt.
Dostępność: średnio trudna – dojście z parkingu ok. 1 km pod prąd odcinka specjalnego
Przystanek busa: nie
STREFA KIBICA 7: ciasny lewy zakręt przechodzący w prawy – ze strefy widać również mocne dohamowania na prostej.
Dostępność: łatwa, dojście z parkingu ok. 500 metrów pod prąd odcinka specjalnego
Przystanek busa: nie
OS Mucharz (piątek, 07.06.2024)
STREFA KIBICA 1: wyjątkowa strefa kibica przygotowywana wspólnie z Gminą Stryszów, z dodatkowymi atrakcjami na miejscu – grillem, dmuchańcami dla dzieci, sceną i DJ’em. Ze strefy będzie można obserwować przejazd przez fragment z nawrotem na beczce! Strefa polecana dla rodzin.
Dostępność: łatwa, dojście niecały 1 kilometr z parkingu i przystanku Rally Busa
Przystanek busa: tak
STREFA KIBICA 2: nieco bardziej „wyścigowa” partia na szerszym asfalcie. Kawałek prostej przechodzący w prawy zakręt o kącie 90 stopni, następnie podjazd szybkimi łukami.
Dostępność: łatwa, do przejścia około 800 metrów z parkingu i przystanku Rally Busa
Przystanek busa: tak
STREFA KIBICA 3: po dłuższej prostej partia lewy do prawego zakrętu.
Dostępność: łatwa, do przejścia około 800 metrów z parkingu i przystanku Rally Busa
Przystanek busa: tak
OS Wadowice (piątek, 07.06.2024)
STREFA KIBICA: wyjątkowa strefa kibica przygotowywana na Rynku w Wadowicach, z dodatkowymi atrakcjami na miejscu – dmuchańcami i animacjami dla dzieci, symulatorami i telebimami. Ze strefy będzie można obserwować długi fragment odcinka specjalnego – od startu do lewego zakrętu w ulicę Jana III Sobieskiego, następnie powrót ulicą Jagiellońską i ponowny przejazd w kierunku ulicy Mickiewicza. Strefa polecana dla rodzin.
Dostępność: łatwa, dojście około 700 metrów z przystanku Rally Busa
Przystanek busa: tak
Więcej informacji o pozostałych strefach kibica TUTAJ > KLIK.
Darmowe busy dla kibiców
W piątek busy kursować będą z dworca PKS w Wadowicach, jest to punkt w bliskim sąsiedztwie dworca PKP. Sugerujemy przyjazd do Wadowic, z którego busy dowozić będą na oba oddalone odcinki specjalne (Barwałd i Mucharz). Bus wyjeżdżający z Wadowic dowiezie kibiców w miejsca przy odcinku Mucharz oraz do punktu przesiadkowego, tj. Łękawica Szkoła, skąd odjedzie drugi bus w kierunku odcinka specjalnego Barwałd. Na osoby z powiatu suskiego czekać będzie przystanek Zembrzyce PKP.
Razem z firmą Wójtowicz Travel, która jest partnerem Valvoline Rajdu Małopolski, zapraszamy do skorzystania z darmowego transportu na odcinki specjalne. Poniżej przedstawiamy Państwu dokładny rozkład jazdy obowiązujący w piątek 7 czerwca.
Wprowadzono: 3 czerwca 2024