Renowacja zabytkowych kapliczek w Wysokiej

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Organizacyjny i Spraw Społecznych / Renowacja zabytkowych kapliczek w Wysokiej

Gmina Wadowice w ramach konkursu Kapliczki Małopolski – edycja 2019 organizowanego przez Zarząd Województwa Małopolskiego pozyskała środki na renowacje dwóch zabytkowych kapliczek  w miejscowości Wysoka w wysokości 29.000,00zł.

Gmina Wadowice od kilku lat prowadzi renowację kapliczek z pozyskiwanych na ten cel środków zewnętrznych. Obiekty te współtworzą nasz krajobraz od wieków. Budzą ludzką ciekawość, są osobliwością w pejzażu współczesnej urbanizacji i w sposób oryginalny informują o swoistym dla danego miejsca folklorze wiejskim, zawsze wpisanym w kulturę ludową, której są znakiem.

Dzięki przyznanemu dofinansowaniu przeprowadzone zostaną prace renowacyjne dwóch zabytkowych kapliczek znajdujących w Wysokiej:

1. Kapliczka słupkowa św. Antoniego

Kapliczka sw. Antoniego - Renowacja zabytkowych kapliczek w Wysokiej

Powstanie kapliczki kamiennej św. Antoniego z Dzieciątkiem datuje się na rok 1903, fundatorzy: Antoni i Zofia Korzyniowscy,  autor nieznany – prawdopodobnie był to miejscowy artysta rzemieślnik. Na tablicy z marmuru dębnickiego znajduje się inskrypcja: „Fundatorowie Antoni i Zofia Korzyniowscy proszą przechodniów o westchnienie do Pana Boga za ich dusze rok 1903”.Mała forma architektury sakralnej jest istotnym elementem spuścizny kulturowej przodków. Kapliczkę wykonano z piaskowca, składa się ona z ciosów kamiennych ułożonych na zaprawie wapiennej opracowanych w sposób tradycyjny przy użyciu narzędzi kamieniarskich. Fundament kapliczki ceglano-kamienny. Kapliczkę wieńczy figura św. Antoniego nakryta współczesnym daszkiem metalowym. Rzeźba przedstawia zakonnika z dzieciątkiem w prawej ręce i lilii w lewej. Postać ukazana jest w delikatnym kontrapoście na lewej nodze. Głowa skierowana lekko w prawą stronę styka się z głową dzieciątka które tuli się do świętego.

Obiekt zachowany jest w złym stanie, konieczne jest natychmiastowe przeprowadzenie zabiegów konserwatorskich. Widoczne są liczne ubytki formy rzeźbiarskiej, m.in. krawędzie gzymsów i fragmenty płaskorzeźb posiadają liczne ubytki kamienia. Szczególnie zniszczona jest tylna część obiektu gdzie widoczne są rozwarstwienia piaskowca. Niemal całkowitemu zniszczeniu uległa płaskorzeźba przedstawiająca upadek Chrystusa pod krzyżem. Tablica z inskrypcją pokryła się warstwą białego osadu, w wyniku tzw. ślepnięcia marmuru dębnickiego. Dodatkowo cała powierzchnia piaskowca pokryta jest warstwą farby, która w wielu miejscach odpada płatami. W miejscach gdzie odpadła farba powierzchnię pokrywa czarna fałszywa patyna. W wielu miejscach rosną mchy i porosty. W trakcie poprzednich remontów wykonano metalowy daszek wieńczący kapliczkę, jednak jego forma oraz jakość wykonania odbiegają od zabytkowego charakteru obiektu.

2. Kapliczka słupkowa św. Józefa

Kapliczka sw. Jozefa - Renowacja zabytkowych kapliczek w Wysokiej

Powstanie kapliczki kamiennej św. Józefa datuje się na rok 1913, fundatorzy: Józef i Wiktorya Stawowie,  autor nieznany – prawdopodobnie był to miejscowy artysta rzemieślnik. Na tablicy z białego marmuru znajduje się inskrypcja: „Na cześć i chwałę Panu Bogu i Najświętszy Maryi Pannie Fundatorowie Józef i Wiktorya Stawowie proszą przechodniów o westchnienie do Boga R.P. 1913”. Mała forma architektury sakralnej jest istotnym elementem spuścizny kulturowej przodków. Kapliczkę wykonano z piaskowca, składa się ona z ciosów kamiennych ułożonych na zaprawie wapiennej opracowanych w sposób tradycyjny przy użyciu narzędzi kamieniarskich. Rzeźba przedstawia św. Józefa z dzieciątkiem w lewej ręce i lilii w prawej. Postać ukazana jest w delikatnym kontrapoście na lewej nodze. Poniżej na cokole znajdują się płaskorzeźby przedstawiające świętych: Tomasza Apostoła, Matkę Boską Różańcową z Dzieciątkiem, św. Barbarę, św. Agnieszkę, Matkę Boską z Dzieciątkiem oraz św. Magdalenę(?).

Obiekt zachowany jest w złym stanie, konieczne jest natychmiastowe przeprowadzenie zabiegów konserwatorskich. Widoczne są liczne ubytki formy rzeźbiarskiej, m.in. krawędzie gzymsów i płaskorzeźby posiadają liczne ubytki kamienia. Szczególnie zniszczona jest przednia część obiektu gdzie widoczne są wypłukania i rozwarstwienia piaskowca. Niemal całkowitemu zniszczeniu uległy płaskorzeźby, co utrudnia ich odbiór. Dodatkowo cała powierzchnia piaskowca pokryta jest warstwą farby, która w wielu miejscach odpada płatami. W miejscach gdzie odpadła farba powierzchnię pokrywa czarna fałszywa patyna. W wielu miejscach rosną mchy i porosty. W trakcie poprzednich remontów wykonano metalowy daszek wieńczący kapliczkę oraz metalowy płot, jednak ich forma oraz jakość wykonania odbiegają od zabytkowego charakteru obiektu.

Wprowadzono: 8 maja 2019