Rocznica kanonizacji św. Jan Pawła II

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Referat Obsługi Ruchu Turystycznego / Rocznica kanonizacji św. Jan Pawła II

jan pawel ii obraz beatyfikacyjny 500x500 s 300x190 - Rocznica kanonizacji św. Jan Pawła II

27 kwietnia obchodziliśmy ósmą rocznicę kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII.  Dwaj błogosławieni papieże, 27 kwietnia 2014 r., w Rzymie zostali  uznani  za osoby święte Kościoła Katolickiego.

Była to wyjątkowa uroczystość z uwagi na dokonaną wówczas podwójną kanonizację papieży w XXI wieku. Również po raz pierwszy podczas tej ceremonii  kanonizowano dwóch poprzedników papieża i jednej uroczystości przewodniczyło dwóch papieży – emerytowany (Benedykt XVI) oraz obecny (Franciszek). Jan Paweł II został kanonizowany dziewięć lat po śmierci i trzy lata po beatyfikacji,  natomiast Jan XXIII pół wieku po śmierci i trzynaście lat po beatyfikacji.  Do kanonizacji Jana  Pawła II potrzebny był cud za jego wstawiennictwem, który dokonał się u Kostarykanki-  Floribeth Mory Diaz cierpiącej na tętniaka mózgu. W przypadku Jana XXIII, papież Franciszek odstąpił od stwierdzenia cudu za wstawiennictwem błogosławionego.

Jan Paweł II jest dla wielu z nas ogromnym autorytetem.  Karol Wojtyła był pierwszym Papieżem w dziejach, który jeździł na nartach, wspinał się po górach i pływał kajakiem. Był też pierwszym Słowianinem, który zasiadł na tronie Stolicy Apostolskiej. Był on również pierwszym pielgrzymującym Papieżem, który odwiedził 132 krajów podczas swojego 27 letniego pontyfikatu. Jego głównym celem było głoszenie całej ludzkości  Miłosierdzia Bożego. Jemu również zawdzięczamy ustanowienie  Światowych Dni Młodzieży.

W Orędziu na XV Światowy Dzień Młodzieży w 1999 r. Jan Paweł II pisał:

„Zapytacie mnie: ale czy dziś można być świętym? Gdybyśmy mieli liczyć wyłącznie na ludzkie siły, cel ten rzeczywiście zdawałby się nieosiągalny. Znacie przecież dobrze swoje sukcesy i swoje porażki; wiecie, jak wielkie brzemiona ciążą na człowieku, jakie niebezpieczeństwa mu zagrażają i jakie są konsekwencje jego grzechów. Czasem można wręcz ulec zniechęceniu i dojść do wniosku, że nie da się niczego zmienić ani w świecie, ani w sobie samych. Choć droga jest trudna, wszystko możemy w Tym, który jest naszym Odkupicielem. Nie zwracajcie się zatem do nikogo poza Jezusem.”

Papież Jan XXIII czyli Angelo Giuseppe Roncalli nazywany był „dobrym papieżem Janem” lub  „Janem Pokornym”. W trakcje jego pięcioletniego pontyfikatu rozpoczął szereg zmian w Kościele m.in. zwołanie II Soboru Watykańskiego na rzecz ekumenizmu oraz zwiększenie liczebności Kolegium Kardynalskiego. Wielu wiernych wspomina Go, jako osobę wielkiego ducha, pełną miłości do bliźnich i jako dobrego pasterza Kościoła Katolickiego.

To niezwykłe wydarzenie świętowano również w Wadowicach. Dzień wcześniej rozpoczęto przygotowania poprzez wieczorne czuwanie modlitewne w bazylice Ofiarowania NMP. Rozpoczęło się ono od Apelu Jasnogórskiego i trwało aż do świtu.

Tego pamiętnego dnia na wadowicki rynek, od wczesnego poranka, przybywali mieszkańcy oraz pielgrzymi, którzy przyjechali nierzadko z odległych miejscowości, aby podziękować za kanonizację Papieża Polaka. Kulminacją uroczystości była poranna msza św., która została odprawiona przed ołtarzem, który stanął na specjalnie przygotowanej scenie. Ustawiono ją nieopodal domu rodzinnego Karola Wojtyły i bazyliki, w której został ochrzczony. Po zakończeniu mszy zgromadzeni wierni na telebimach oglądali transmisję uroczystości kanonizacyjnych z Watykanu.

Elewacje frontową wadowickiej bazyliki ozdobił ogromny portret Jana Pawła II. Mimo pochmurnej aury miasto tonęło w kolorach. Dominowały barwy narodowe i papieskie. Nad rzeszą wiernych powiewały flagi i niewielkie biało-żółte chorągiewki, które przygotowano specjalnie na wadowickie uroczystości kanonizacyjne.

Wprowadzono: 27 kwietnia 2022

-