Rocznica Kanonizacji Św. Jana Pawła II

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Referat Obsługi Ruchu Turystycznego / Rocznica Kanonizacji Św. Jana Pawła II

W dniu  27 kwietnia obchodzimy piątą rocznicę kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII.  Dwaj błogosławieni papieże zostali  uznani  za osoby święte Kościoła Katolickiego.

Była to pierwsza podwójna kanonizacja papieży w XXI wieku i pierwszy raz, kiedy papież kanonizował dwóch swoich poprzedników i kiedy to na jednej uroczystości przewodniczyło dwóch papieży – emerytowany (Benedykt XVI) oraz obecny (Franciszek). Jan Paweł II został kanonizowany dziewięć lat po śmierci i trzy lata po beatyfikacji,  natomiast Jan XXIII pół wieku po śmierci i trzynaście lat po beatyfikacji.  Do kanonizacji Jana  Pawła II potrzebny był cud za jego wstawiennictwem, który dokonał się u Kostarykanki-  Floribeth Mory Diaz cierpiącej na tętniaka mózgu. W przypadku Jana XXIII, papież Franciszek odstąpił od stwierdzenia cudu za wstawiennictwem błogosławionego.

Jan Paweł II jest dla wielu z nas ogromnym autorytetem, był on pierwszym pielgrzymującym Papieżem, który odwiedził 132 krajów podczas swojego 27 letniego pontyfikatu. Jego głównym celem było głoszenie całej ludzkości  Miłosierdzia Bożego. Jemu również zawdzięczamy ustanowienie corocznych  Światowych Dni Młodzieży.

W Orędziu na XV Światowy Dzień Młodzieży w 1999 r. Jan Paweł II pisał:

Zapytacie mnie: ale czy dziś można być świętym? Gdybyśmy mieli liczyć wyłącznie na ludzkie siły, cel ten rzeczywiście zdawałby się nieosiągalny. Znacie przecież dobrze swoje sukcesy i swoje porażki; wiecie, jak wielkie brzemiona ciążą na człowieku, jakie niebezpieczeństwa mu zagrażają i jakie są konsekwencje jego grzechów. Czasem można wręcz ulec zniechęceniu i dojść do wniosku, że nie da się niczego zmienić ani w świecie, ani w sobie samych.Choć droga jest trudna, wszystko możemy w Tym, który jest naszym Odkupicielem. Nie zwracajcie się zatem do nikogo poza Jezusem.

Papież Jan XXIII czyli Angelo Giuseppe Roncallego, był nazywany „dobrym papieżem Janem” lub  „Janem Pokornym”. Jego pontyfikat trwał pięć lat, podczas których zasłynął:  zwołaniem II Soboru Watykańskiego na rzecz ekumenizmu oraz zwiększył liczebność Kolegium Kardynałów. Zapisał się w sercach wielu wiernych, jako osoba o wielkim duchu, pełna miłości do bliźnich i jako dobry pasterz Kościoła Katolickiego.

Wprowadzono: 26 kwietnia 2019