Rodzice na medal!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Zarządzania Kryzysowego / Rodzice na medal!

Dwadzieścia dwa srebrne medale za zasługi dla obronności kraju, rozdano we wtorek (26.03) na sali sesyjnej Urzędu  Miejskiego w Wadowicach. Decyzją Ministra Obrony Narodowej otrzymali je rodzice z gminy Wadowice, którzy wychowali co najmniej troje synów, służących w Wojsku Polskim.

W imieniu ministra Mariusza Błaszczaka odznaczenia wręczał Wojskowy Komendant Uzupełnień w Oświęcimiu wraz z burmistrzem Wadowic Bartoszem Kalińskim.

– Wychowaliście dzieci, które przez ostatnie lata wzorowo pełniły służbę w Wojsku Polskim. Możecie być z nich dumni – mówił podczas spotkania Bartosz Kaliński.

Srebrne medale otrzymali: Krystyna i Stanisław Kurek, Bogusława i Stanisław Niesyty, Bronisława i Janusz Partyka, Krystyna i Czesław Słupski, Małgorzata i Edmund Woźnica, Krystyna Targosz – wszyscy z Wadowic, Elfryda i Jan Nizio, Irena i Roman Wider – wszyscy z Choczni, Maria i Marek Godzik z Jaroszowic, Helena Jakubiec z Wysokiej, Irena Paleczna z Gorzenia Dolnego, Zofia Rak z Kleczy Dolnej oraz Urszula i Ryszard Tyl z Babicy.

Uroczystość odbyła się w miłej atmosferze. Wydział Zarządzania Kryzysowego UM w Wadowicach przygotował dla wszystkich wyróżnionych poczęstunek, a każda mama żołnierzy otrzymała od burmistrza czerwoną różę.

Przyznanie medalu poprzedza długotrwała procedura sprawdzająca postawę żołnierza oraz jego rodziców.
Na wniosek komendantów Wojskowych Komend Uzupełnień przyznaje je Minister Obrony Narodowej.

Kolor medalu zależy od rodzaju pełnionej służby. Złoty medal przyznawany jest rodzicom, którzy mają w wojsku co najmniej pięcioro dzieci pełniących wzorowo czynną służbę wojskową lub co najmniej trzech synów lub córek pełniących zawodową służbę wojskową. Srebrnym medalem zostają uhonorowani rodzice, których troje lub czworo dzieci pełni wzorowo czynną służbę w szeregach Wojska Polskiego.

Wprowadzono: 26 marca 2019