„Rodzina to jest to” – relacja z festynu przy Szkole Podstawowej nr 1

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Pozostałe wiadomości / „Rodzina to jest to” – relacja z festynu przy Szkole Podstawowej nr 1

W tym roku nasza szkoła pozyskała fundusze ze środków Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich na realizację autorskiego programu „Rodzina to jest to”. Nie kryjemy radości, gdyż program ten w konkursie grantowym zdobył I miejsce i wierzymy, że przyczyni się do wzmocnienia więzi między pokoleniem starszych i młodszych w naszej społeczności. Cały program jest wieloetapowy, a jego realizacja potrwa do grudnia, jednak już teraz wdrożyliśmy kilka zadań. W holu naszej szkoły możemy obejrzeć wystawę fotograficzną pt. „Każdy z nas był dzieckiem”, gdzie na dawnych zdjęciach rozpoznajemy swoich rodziców oraz dziadków w jakże znanej nam roli uczniów. Babcie i dziadkowie zostali również zaproszeni do czytania bajek dzieciom z klas 0-3 na lekcjach i w bibliotece szkolnej, tym samym dołączyli do akcji „Cała Polska czyta dzieciom…..babcie i dziadkowie też”.

16 czerwca na terenach sportowych naszej szkoły zorganizowaliśmy wielopokoleniowy festyn rodzinny. Maluchy miały okazję pobawić się w dawne zabawy swoich babć i dziadków, zobaczyć na specjalnej wystawie ich dawne zabawki, czasopisma i książki, obejrzeć bajki na zabytkowych już diaskopach „W starym kinie”, wziąć udział w rodzinnym quizie literackim „Kto to napisał?”.

Nie mogło oczywiście zabraknąć wesołej i zdrowej zabawy w ramach rodzinnej spartakiady. Takie konkurencje jak skoki w workach czy parowanie skarpet na czas lub zabawny tor przeszkód mogły być wyzwaniem dla każdego bez względu na wiek. Dzieci jak zwykle chętnie brały udział w konkurencjach sprawnościowych przygotowanych przez nauczycieli oraz zaprzyjaźnionych harcerzy z Hufca Ziemi Wadowickiej – grały w plenerowe piłkarzyki, bawiły się na zjeżdżalni, trampolinie, próbowały sił w szermierce wraz z Klubem „Szpada Wadowice” czy w konkurencjach strażackich Państwowej Straży Pożarnej, budowały własne roboty z „Robokulką”. Natomiast mali artyści projektowali okładkę do folderu „Granty Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich”, malując w plenerze prace pod hasłem „Rodzina to jest to”, lepili barwne kwiaty z gliny w ramach warsztatów ceramicznych lub wymyślali zwierzaki–cudaki z balonów, puszczali bańki mydlane, malowali twarze.

W trakcie pikniku nasza scena plenerowa rozbrzmiewała piosenkami szkolnego chóru „Tremusie”, laureatów Szkolnego Festiwalu Piosenki Angielskiej. Na scenie zaprezentował się dziecięcy zespół tańca z Ogniska Pracy Pozaszkolnej oraz z klasy 2c. Jak zwykle do energetycznej zumby zagrzewały nas pokazy „Fitness Klubu”. Na szkolnym pikniku cały czas panowała gorąca atmosfera kibicowania naszej drużynie na Euro. Wielu nauczycieli i uczniów założyło stroje w barwach biało-czerwonych, można też było wylosować szczęśliwy los na „Tort Kibica”. Przez cały czas gości zapraszała szkolna kawiarenka na szaszłyki, kiełbaski z grilla, napoje oraz pyszne słodycze i ciasta przygotowane przez rodziców. Pamiętając zawsze o najważniejszym – o zdrowiu, można było skorzystać z pomiaru poziomu cukru i ciśnienia w gabinecie szkolnej pielęgniarki oraz zapoznać się z ulotką „Cukrzyca- choroba naszych czasów”.

Na wszystkich uczestników zmagań i zabaw czekały na festynie liczne nagrody zakupione w ramach pozyskanych grantów oraz ufundowane przez Rade Osiedlową nr 9 i Radę Rodziców. Cały ten miły, aktywnie spędzony czas każda rodzina mogła również uwiecznić wspólną fotografią w strojach kibiców pod hasłem „Rodzina Euro 2016” lub w przebraniach królewskiego rodu. Mamy nadzieję, że wartość rodziny nie tylko zapisze się w pamięci,  ale i w sercach naszych uczestników.

Wprowadzono: 30 czerwca 2016

-