Zakończono prace związane z oznakowaniem kulturowego szlaku Romea Strata w Gminie Wadowice, który biegnie od państw bałtyckich przez Wadowice aż do Rzymu. Długość szlaku na terenie gminy wynosi 20 km i prowadzi przez Jaroszowice, Wadowice, Chocznię, Zawadkę i Ponikiew.
Prace nad znakowaniem szlaku rozpoczęto w 2023 roku. Wówczas zamontowano słupki i tablice informacyjne w obrębie miasta oraz na terenach zabudowanych wsi.
Prace nad dalszym oznakowaniem szlaku kontynuowano w bieżącym roku na obszarze leśnym gminy. Odcinek ten ma długość 8 km i obejmuje następujące obszary: Góra Jaroszowicka, Zawadka – Ponikiew (przez Przełęcz Cz. Panczakiewicza), Ponikiew – Przełęcz Pod Gancarzem – stacja narciarska na „Polanie Beskid” (Groń Jana Pawła II). Ze względu na charakter terenu, oznakowanie wykonano zgodnie z instrukcją znakowania szlaków turystycznych PTTK. Turysta – pielgrzym wędrujący tym szlakiem spotka na trasie znak składający się z białego koła i pomarańczowej strzałki. Jest to bezpośrednie nawiązanie do logotypu Rome Strata.
Nazwa „Romea Strata” odnosi się do celu pielgrzymki, którym jest Rzym, a słowo „strata” oznacza drogę. Romea Strata była ważną starożytną trasą europejską, pokonywaną przez pielgrzymów, którzy ruszając z Europy Środkowo-Wschodniej stawiali czoła podróży do Rzymu. Zanim trasa ta stała się szlakiem pielgrzymkowym, była ona wykorzystywana do wielu innych celów, w tym komercyjnych jak handel bursztynu, soli, żelaza czy jedwabiu. Z upływem czasu działalność człowieka przyczyniła się stopniowo do rozwoju kultury, poprzez sztukę i architekturę, z którą spotykamy się dzisiaj na jej trasie (gościnność, kościoły, muzea, wspomnienia). Trasą tą podążały także światłe umysły jak Kopernik, Kepler i Galileo Galilei, które odcisnęły swoje piętno w nauce. Na szlaku poza religią chrześcijańską znajdujemy również miejsce na dialog pomiędzy tą a innymi religiami. Szlak Romea Strata to ważne dziedzictwo historyczne.
Stowarzyszenie „Associazione Europea Romea Strata” (AERS), działające od listopada 2018 roku, ma na celu odtworzenie dawnych szlaków pielgrzymkowych prowadzących do Rzymu i udostępnienie ich współczesnym podróżnikom. Proces wytyczania szlaku w różnych krajach wciąż trwa. Stowarzyszenie AERS dąży również do wpisania szlaku na listę Europejskich Szlaków Kulturowych oraz uzyskania certyfikatu Rady Europy, podobnie jak w przypadku słynnej Drogi św. Jakuba.
Od 2019 r. Gmina Wadowice jest członkiem założycielem Stowarzyszenia AERS.
Wprowadzono: 2 października 2024