Rozpoczęły się jesienne kontrole spalania w piecach

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Pozostałe wiadomości / Rozpoczęły się jesienne kontrole spalania w piecach

Straż Miejska w Wadowicach rozpoczęła jesienne kontrole dotyczące spalania śmieci w domowych piecach. Strażnicy pracują dłużej oraz w weekendy.

smog

Często w okresie jesienno-zimowym wiele osób ulega pokusie pozbycia się śmieci paląc je w piecach domowych. Wydajność energetyczna spalania nieposegregowanych śmieci jest niewielka, a konsekwencje mogą być bardzo poważne. Domowe kominy, pozbawione filtrów, produkują więcej zanieczyszczeń niż zakłady czy spalarnie śmieci. Dotyczy to osiedli domów jednorodzinnych, ale także kamienic ogrzewanych piecami kaflowymi. Odpady w warunkach domowych palone są w niskich temperaturach. To powoduje wydzielanie się mnóstwa zanieczyszczeń – w dymie z kominów możemy znaleźć całą tablicę Mendelejewa. Tlenek i dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, metale ciężkie, kadm, chlorowodór i cyjanowodór – to tylko część szkodliwych substancji, jakie powstają przy spalania odpadów w przydomowych instalacjach grzewczych. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych, odpadów z gumy czy lakierowanych materiałów. W wyniku spalania tego typu odpadów emitowane są rakotwórcze dioksyny, których toksyczny wpływ na zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach np. w postaci chorób nowotworowych. Spalanie śmieci nie pomaga zaoszczędzić na kosztach węgla, a może stać się przyczyną bardzo poważnych i szkodliwych problemów zdrowotnych takich jak:

  • Problemy z oddychaniem, podrażnienie oczu, nosa i gardła, kaszel, katar, zapalenie zatok
  • Problemy z pamięcią i koncentracją, wyższy poziom niepokoju, stany depresyjne, Alzheimer
  • Zawał serca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca
  • Astma, rak płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc, częstsze infekcje dróg oddechowych
  • Bezpłodność, przedwczesny poród

Wadowicka Straż Miejska może wejść na posesję i sprawdzić czym palisz w piecu. W zeszłym roku w Gminie Wadowice skontrolowano 509 domów i mieszkań. Uprzedzamy, iż zostaną przeprowadzone kolejne kontrole spalania śmieci w domowych piecach, które mogą się zakończyć wysokim mandatem!

Zadzwoń jeśli zobaczysz kłębiasty, ciemny dym wydobywający się z nad komina w swojej okolicy!

Straż Miejska, godziny pracy: 7:00 – 21:00

tel: 33 82 331 73, tel. komórkowy: 606 319 789

Wprowadzono: 18 października 2016