Rozpoczynamy operację „MOST”

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Infrastruktury i Rozwoju / Rozpoczynamy operację „MOST”

Przez 10 ostatnich lat zawsze zostawały na drugim planie, a przecież część z nich grozi zawaleniem! Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński rozpoczyna kompleksową odbudowę mostów. Na początek do rozbiórki idzie najgorszy most w gminie Wadowice – na Choczence w Choczni.

W piątek (23 sierpnia), notabene w pierwszy dzień koncertów… „Reggae Most”, burmistrz Kaliński zorganizował konferencję prasową na temat mostów w Gminie Wadowice, na którą zaprosił lokalnych dziennikarzy.

Spotkanie odbyło się w Choczni przy przeprawie łączącej Białą Drogę z ul. Główną (obok straży pożarnej). To właśnie ten obiekt jako pierwszy jeszcze w tym roku doczeka się modernizacji.

– To najgorszy most w całej w gminie Wadowice. Stan techniczny obiektu groził katastrofą budowlaną i był ogromnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa mieszkańców. Niestety, poprzednie władze Gminy Wadowice „nie widziały” problemu i nie miały zamiaru go ruszać. Dopiero po naszych poprawkach, w styczniu tego roku, most w Choczni został wpisany do tegorocznego budżetu – wyjaśnia burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Planowany koszt rozbiórki i budowy nowej przeprawy w Choczni szacuje się na około 1,1 mln zł.

– Jest jednak szansa, że część tej kwoty uda się pozyskać z budżetu państwa, ponieważ złożyliśmy wniosek do Funduszu Dróg Samorządowych i czekamy na rozstrzygnięcie. Za mojej kadencji w starostwie udało się wybudować aż trzy mosty za łączną kwotę 4,5 mln zł, z tego blisko połowę pozyskaliśmy z budżetu państwa. Mam nadzieję, że tym razem będzie podobnie – podkreśla Bartosz Kaliński.

W tej chwili Gmina Wadowice jest w trakcie oceny ofert na wykonanie przetargu, do którego zgłosiło się aż 11 firm. W ciągu kilku najbliższych tygodni z jedną z nich zostanie podpisana umowa i wykonawca wejdzie na plac budowy. Na zakończenie zadania będzie miał 300 dni.

Niedługo rozpoczną się także dwie ogromne inwestycje na „krajówkach”. Pierwsza z nich zostanie wykonana w Kleczy Dolnej, gdzie za kwotę ponad 9 milionów złotych odbudowane zostaną dwa położone bardzo blisko siebie mosty, usytuowane obok tamtejszej szkoły. Na czas budowy powstała już specjalna przeprawa, dzięki której kierowcy unikną objazdów i ruch samochodów na krajówce będzie płynny. Z kolei druga inwestycja czeka nas w Wadowicach, gdzie za kwotę 11,5 milionów złotych zmodernizowany zostanie most na Skawie.

Oba przedsięwzięcia za łączną kwotę ponad 20 milionów złotych, przy stałej współpracy z Gminą Wadowice, wykonuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, i oba mają się zakończyć w drugiej połowie przyszłego roku.

Tymczasem w kolejce do modernizacji stoją już kolejne mosty w gminie. Burmistrz Bartosz Kaliński zlecił niedawno wykonanie dokumentacji projektowych na budowę trzech mostów w: Zawadce (potok Dąbrówka), Kaczynie i Choczni (na potoku Choczenka). Po wykonaniu projektów (koszt ok. 100 tys. zł), Gmina Wadowice będzie mogła starać się o dofinansowanie budowy z budżetu państwa.

– Przez ostatnie lata remonty mostów w Gminie Wadowice zawsze zostawały na drugim planie, ze względu na ogromne koszty z tym związane. Cenę budowy jednego mostu można bowiem porównać z modernizacją kilku kilometrów dróg. Poprzednie władze nie zostawiły nam nawet projektów, bez których nie możemy się starać o środki z zewnątrz. Teraz to się zmieni, zamierzamy wybudować minimum jeden most w roku – zapowiada burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Wprowadzono: 23 sierpnia 2019