Koniec z wykluczeniem osób na wózkach inwalidzkich! Mamy pieniądze na zakup specjalnego busa!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Rada Seniorów / Koniec z wykluczeniem osób na wózkach inwalidzkich! Mamy pieniądze na zakup specjalnego busa!

Już wkrótce wiek, niepełnosprawność czy ograniczona mobilność nie staną na przeszkodzie aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym i kulturalnym, nie ograniczą też dostępu do placówek zdrowotnych czy urzędów. Gmina Wadowice pozyskała właśnie 570 tysięcy złotych z Funduszy Europejskich w ramach projektu „Usługi indywidualnego transportu door-to-door oraz poprawa dostępności architektonicznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych”.

wheelchair 1595794 1920 1024x683 - Koniec z wykluczeniem osób na wózkach inwalidzkich! Mamy pieniądze na zakup specjalnego busa!

To ważny projekt i duży krok w stronę aktywizacji społeczno-zawodowej i integracji osób z niepełnosprawnościami lub w podeszłym wieku. Na co dzień nie uświadamiamy sobie, z jakimi trudnościami się muszą zmierzyć.

– Kiedy mamy już dość obecnej sytuacji i tak bardzo brakuje nam dostępu do rozrywki, imprez, spotkań – pomyślmy sobie o osobach, którzy przymusowy lockdown mają od wielu lat… Zabiegani w codziennym życiu nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile wokół nas jest ludzi, którzy też chcieliby wziąć udział w szkoleniach, kursach, pójść na spacer do parku albo po prostu wybrać się do kina, na mecz czy na basen, a z powodu ograniczonej mobilności po prostu nie mogą – tłumaczy burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński

Na takie między innymi potrzeby odpowiadać ma projekt door to door. Dzięki niemu osoba z niepełnosprawnością nie będzie musiała np. rezygnować z rehabilitacji z powodu braku transportu. Dojedzie też na organizowany przez WCK Uniwersytet Trzeciego Wieku, z którego tak wielu seniorów chciałoby skorzystać, ale nie mają jak się tam dostać. Teraz specjalnie dostosowany samochód przyjedzie pod same ich drzwi i zawiezie do urzędu, lekarza czy do centrum kultury na zajęcia itp.

Dotacja, którą Gmina Wadowice otrzymała jako jeden z 8 samorządów w Małopolsce, pokryje zakup dziewięcioosobowego samochodu, przystosowanego do przewozu osób z niepełnosprawnościami, wyposażonego w najazd lub windę dla wózka inwalidzkiego. Do obsługi akcji zatrudnimy dyspozytora przyjmującego zgłoszenia oraz kierowcę, który będzie kursował od poniedziałku do niedzieli. Projekt obsługiwany będzie przez MOPS w Wadowicach.

Przyznane dofinansowanie wystarczy aż na 18 miesięcy projektu. Po tym czasie będzie on nadal realizowany przez kolejne 13 miesięcy, ale finansowany już z budżetu gminy. O szczegółach uczestnictwa w programie będziemy informować na bieżąco. 

 

logotypy door to door 1 - Koniec z wykluczeniem osób na wózkach inwalidzkich! Mamy pieniądze na zakup specjalnego busa!

Zadanie „Usługi indywidualnego transportu door-to-door oraz poprawa dostępności architektonicznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych”, realizowane w ramach Osi Priorytetowej II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020

 

Wprowadzono: 15 stycznia 2021