„Silni dzięki współpracy” – III Piknik Organizacji Pozarządowych

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Aktualności NGO / „Silni dzięki współpracy” – III Piknik Organizacji Pozarządowych

Za nami III Piknik Organizacji Pozarządowych. W tym roku odbył się on pod hasłem „Silni dzięki współpracy”. Organizatorem pikniku było Stowarzyszenie WIO, a nad wydarzeniem patronat objął Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

Już po raz trzeci organizacje pozarządowe, kluby i stowarzyszenia zaprezentowały mieszkańcom gminy Wadowice swoją działalność. W Pikniku, który odbył się 15 czerwca na bulwarach nad Skawą, wzięło udział 21 organizacji: Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej, Stowarzyszenie AGRADO, Stowarzyszenie Absolwentów LO im. M. Wadowity, Stowarzyszenie ,,DAĆ SZANSĘ”, Młodzieżowa Rada Miejska i Rada Seniorów Miasta Wadowice, Stowarzyszenie Artyści Doliny Karpia (Art Do Ka), Wadowicka Izba Gospodarcza, Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych z Krakowa, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi pod Jaroszowicką Górą wraz zespołem śpiewaczym, Cierchenia, Wadowicki Klub Sportowy Seido Karate, MDS Wadowice, Klub szachowy TKKF Leskowiec Wieża Wadowice, Greenpeace Krakowska Grupa Lokalna, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ,,Wadoviana”, Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników, ZHP, OSP Jaroszowice, Mini zoo ,,KUCYK”, ,,Ale babki” Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się przeróżne warsztaty dla dzieci: rękodzieło, cukiernicze, plastyczne, sprawnościowe. Również nie brakowało chętnych do obejrzenia wystaw plenerowych, pokazów filmowych czy pokazów sprawnościowych. Frekwencja na stoiskach klubów sportowych zaskoczyła samych sportowców. Strzałem w dziesiątkę było to, że każdy mógł zagrać w szachy z mistrzem Wadowic czy też założyć strój szermierza i wziąć szpadę do ręki. Ciekawą propozycją Młodzieżowej Rady Miasta były konsultacje z rzecznikiem praw ucznia. Również niezwykle różnorodna była oferta giganta wśród stowarzyszeń – Greenpeace Krakowskiej Grupy Lokalnej. Przygotowali stoiska tematyczne, warsztaty, zapraszali na wegański poczęstunek.

Po raz drugi też ze sceny usłyszeliśmy mowy motywacyjne kobiet, które na różnych polach odniosły sukces. Pani Maria Biel-Pająk opowiedziała o powstawaniu książki o artystach i twórcach ludowych z Choczni, Pani Bogumiła Jończyk (Stowarzyszenie „Dać szansę”) przekonywała, że warto i trzeba dążyć do celu i realizować swoje marzenia mimo przeciwności losu, natomiast Pani Katarzyna Morek (Klub szermierzy „Szpada” Wadowice) – wielokrotna mistrzyni Polski amatorów w szpadzie – opowiedziała o roli wytrwałości i budowaniu poczucia własnej wartości i siły w oparciu o sukces sportowy.

Na scenie wystąpiły po raz pierwszy energiczne seniorki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku jako zespół „Ale babki”, zespół śpiewaczy z Jaroszowic w repertuarze ludowym oraz barwna kapela romska Stowarzyszenia Cierchenia.

Podczas Pikniku odbyło się również ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie dla organizacji na ,,Najlepsze działanie w zakresie współpracy międzypokoleniowej lub aktywizacji społecznej”. Natomiast Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ,,Wadoviana” rozstrzygnęła Konkurs na najciekawszy eksponat do ,,Muzeum wsi”.

O frajdę najmłodszych zadbał Mini zoo Kucyk organizując przejażdżki Ciuchcią, wieloletni partner Pikniku SKOK Stefczyka oddział Wadowice, zapewniając animatorów oraz Związek Harcerstwa Polskiego, który udostępnił dmuchany zamek dla najmłodszych. W ten upalny dzień mogliśmy liczyć na ochłodę dzięki kurtynie wodnej od strażaków z OSP Jaroszowice.

Jak co roku Stowarzyszenie WIO zadbało o to, aby odwiedzający Piknik mogli spróbować darmowych flaków wadowickich. Tym razem kucharze ze Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i cukierników przyrządzili flaki na podstawie odtworzonego przepisu na flaki XII Pułku Piechoty z Wadowic. Dzięki przekazanym produktom od firmy Krasnystaw przygotowali i częstowali również pysznym chłodnikiem.

Rekordzistą w długości pobytu na Pikniku było Stowarzyszenie AGRADO, które biwakowało wraz z wolontariuszami już od piątku wieczorem. Na ich stoisku odbywały się przejażdżki konne, prezentacje umiejętności psów z dogoterapii, gry i zabawy integracyjne.

Na zakończenie Pikniku odbyło się losowanie głównej nagrody – roweru przekazanego przez firmę Goodsport, WSB Michał Guzdek oraz Biuro Nieruchomości Lasek w konkursie „Quest wiedzy o lokalnych stowarzyszeniach”, który jak co roku sprawdzał wiedzę Wadowiczan o działalności trzeciego sektora na naszym terenie.

Organizator III Pikniku Organizacji Pozarządowych Stowarzyszenie WIO składa serdeczne podziękowanie dla wszystkich partnerów tego przedsięwzięcia: Bank Millenium oddział Wadowice, ZPC Skawa Wadowice, Skok Stefczyka Wadowice, Maspex, Piekarnia u Zgudy, Mini zoo Kucyk”, Goodsport, sklep sportowy Broad Peak, „Bracia”Ochrona, Przedsiębiorstwo pszczelarskie Tomasz Łysoń, Park Miniatur, Dinolandia i Ogród Jana Pawła II w Inwałdzie, Dinozatorland, Wytwórnia Napojów Chłodzących „Sahara” Krasnystaw, Fabryka Reklamy, WSB Michał Guzdek, Nieruchomości Lasek.

Dziękujemy wszystkim za chwile wzruszeń, miłe gesty i możliwość nawiązania współpracy. Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok w takim samym lub szerszym gronie.

Zadanie było współfinansowane ze środków Gminy Wadowice.

Wprowadzono: 26 czerwca 2019