Spojrzenie w przeszłość z myślą o teraźniejszości. Wyjątkowa książka o wojennych losach Choczni

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / Spojrzenie w przeszłość z myślą o teraźniejszości. Wyjątkowa książka o wojennych losach Choczni

Wyjątkowa książka – nowe wydanie poematu Władysława Świętka o wojennych losach Choczni – jest już dostępna dla wszystkich chcących poznać tę trudną lokalną historię.

Ludzkie dramaty, rozpacz, strach i tragiczne wydarzenia z czasów II wojny światowej, które rozegrały się w Choczni, opisane zostały już w 1947 roku przez ówczesnego sołtysa Władysława Świętka w jego dziele „Śmierć i wygnanie, czyli wojenny pamiętnik sołtysa wierszem”. Dziś ta książeczka jest prawdziwym „białym krukiem”, niedostępnym nawet w bibliotekach, a trudno znaleźć inną miejscowość, która miałaby taką wierszem opisaną swoją historię wojenną. Z okazji 75. rocznicy zakończenia wojny zrodził się pomysł, by jeszcze raz wydać to unikalne dzieło sołtysa Świętka wzbogacone o konieczne przypisy i objaśnienia, a ponadto o próbę zestawienia strat osobowych i materialnych wsi Chocznia, poniesionych w wyniku II wojny światowej.

Dzięki społecznie wykonanej pracy badawczej, finansowemu wsparciu rodziny Władysława Świętka i kilkorga osób związanych z Chocznią jako miejscem pochodzenia bądź zamieszkania oraz dofinansowaniu przedsięwzięcia przez gminę Wadowice w ramach projektu złożonego przez Stowarzyszenie Wadowickie Inicjatywy Obywatelskie, udało się pomysł zrealizować.

Książeczka ta miała być publicznie zaprezentowana chocznianom 10 maja tego roku, jednak z uwagi na pandemię koronawirusa nie było to wówczas możliwe i nadal nie jest wykonalne. Dlatego ci, którzy chcieliby tę publikację posiadać, mogą od niedzieli 30 sierpnia odebrać ją w zakrystii choczeńskiej parafii. Niestety, nakład nie jest duży. Książka nie jest na sprzedaż , a każdy, kto ją zabierze, proszony jest o przekazanie kwoty, jaką dyktuje mu serce i pozwoli kieszeń, na rehabilitację mieszkańca Choczni, Piotrka Chromego, poszkodowanego w poważnym wypadku drogowym. Na opasce książki podany jest numer konta Fundacji, na które należy dokonać wpłaty. Rehabilitacja Piotrka jest niezbędna dla utrzymania jego niezbędnych funkcji życiowych, ale i kosztowna – tu każdy grosz się liczy. Niech w ten sposób ofiara z życia, jaką w czasie II wojny światowej złożyli chocznianie, przekuje się w naszą ofiarę na ratowanie życia i zdrowia młodego człowieka.

Wprowadzono: 3 września 2020