Św. Maksymilian Kolbe patronem szkoły w Ponikwi

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / Św. Maksymilian Kolbe patronem szkoły w Ponikwi

14 listopada 2017 roku św. Maksymilian Kolbe stał się oficjalnym patronem Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Ponikwi. W uroczystościach wzięła udział zastępczyni burmistrza Wadowic Ewa Całus oraz radni Rady Miejskiej.

Uroczyste poświęcenie Sztandaru Szkoły odbyło się podczas mszy św. w kościele pw. św. Aleksego koncelebrowanej przez biskupa Damiana Muskusa, a następnie w Wiejskim Domu Kultury dyrektor Marek Pelczar poprowadził oficjalną uroczystość w trakcie której uczniowie zaprezentowali poruszające przedstawienie obrazujące żywot patrona szkoły.

Nadanie ptrona szkole w Ponikwi / fot. Urząd Miejski w Wadowicach

Zastępczyni burmistrza Wadowic Ewa Całus wręczyła dyrektorowi szkoły bon o wartości 2000 zł do wykorzystania na potrzeby dydaktyczne oraz nawiązała do postaci patrona szkoły zachęcając uczniów do brania przykładu ze św. Maksymiliana w życiu codziennym, zwłaszcza do dzielenia się z bliźnim. Najbliższą okazją do pomocy bliźniemu będzie zbliżająca się akcja Jadłodzielnia. Ewa Całus dziękowała również całej społeczności szkolnej za demokratyczny sposób wyboru patrona jak i cały proces przygotowania do tego wydarzenia.

Warto przypomnieć, że młodzież od ponad roku obcowała z postacią św. Maksymiliana Kolbego m.in. biorąc udział w konkursie plastycznym czy też pisząc do Niego listy.

Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Maria Zadora w imieniu radnych podziękowała za przygotowanie spektaklu oraz przekazała na ręce dyrektora pomoce dydaktyczne, które z pewnością przydadzą się do uczenia języków obcych.

W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele szkół podstawowych z Gminy Wadowice, oraz ze Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich z Małopolski, w tym liczna delegacja z Podhala.

Maksymilian Maria Kolbe ur. w 1894 r. w Zduńskiej Woli to polski franciszkanin, założyciel klasztoru w Niepokalanowie oraz Rycerstwa Niepokalanej. Pierwszy polski męczennik II wojny światowej, który oddał swoje życie za skazanego współwięźnia Franciszka Gajowniczka 14 sierpnia 1941 roku w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Został kanonizowany jako święty męczennik przez Jana Pawła II 10 października 1982 roku.

Wprowadzono: 15 listopada 2017