Świeć na niebiesko dla autyzmu w Przedszkolu nr 3 w Wadowicach

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Pozostałe wiadomości / Świeć na niebiesko dla autyzmu w Przedszkolu nr 3 w Wadowicach

Drugiego kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Świadomości Autyzmu. Przedszkole Publiczne Nr 3 w Wadowicach  już od kilku lat włącza się w obchody tego dnia. W ten dzień kolorem przewodnim jest kolor niebieski. Symbolizuje on solidarność z osobami cierpiącymi na autyzm.

W związku z tym, że w tym roku 2 kwietnia przypadł w drugi dzień Świąt Wielkanocnych, świętowaliśmy ten niezwykły dzień 4 kwietnia. Wszystkie dzieci i pracownicy przedszkola „świecili na niebiesko”: założyli ubrania w kolorze niebieskim, przystroili sale i klatkę schodową  na niebiesko, a w szatni umieszczono wykonane przez dzieci prace plastyczne w kolorze niebieskim.
W widocznych miejscach w przedszkolu umieszczone zostały plakaty Fundacji Synapsis „Nie bądź zielony w temacie autyzmu. W kwietniu bądź niebieski”. W ten niezwykły dzień również plakat „Mobilności kadry edukacji szkolnej” świecił  wyjątkowo niebiesko!

W ramach akcji w szatni powstał kącik edukacyjny dla rodziców z literaturą na temat specyfiki tego zaburzenia. Grupy, do których uczęszczają dzieci  z autyzmem spotkały się, by świętować i integrować się na „Balu Niebieskich”, który obfitował w zabawy, tańce, pląsy i piosenki,  również w języku angielskim. Na spotkaniu dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych, których efektem były własnoręcznie wykonane i ozdobione niebieskie motyle. Podczas wspólnego świętowania odbyła się projekcja filmu animowanego „Akademia Specjalistów” Fundacji Orange, który w zabawny i bezpośredni sposób opowiada o dzieciach z autyzmem i ich wyjątkowych talentach, nie zawsze rozumianych przez otoczenie. Uwieńczeniem obchodów był słodki poczęstunek oraz „Marsz Niebieskich” na Wadowicki Rynek.

W Przedszkolu Publicznym Nr 3 organizowane są różnorodne działania szerzące ideę integracji: m.in. Obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych, Bale integracyjne, Międzygrupowe spotkania integracyjne, Obchody Dnia Kolorowej Skarpety.

Wprowadzono: 9 kwietnia 2018