Świętujmy wspólnie rocznicę urodzin Jana Pawła II

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / Świętujmy wspólnie rocznicę urodzin Jana Pawła II

18 maja 1920 roku w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła. Każdego roku w szczególny sposób staramy się upamiętniać tę datę zapraszając mieszkańców i turystów do wspólnego świętowania. Tegoroczne obchody z pewnością zapadną nam w pamięć jako wyjątkowe, bo właśnie 18 maja 2019 roku będzie miała miejsce inauguracja przygotowań do jubileuszu setnej rocznicy urodzin Świętego z Wadowic. Zaplanowaliśmy szereg atrakcji, a kulminacyjnym momentem będzie piękny koncert Decalogue – Pasterz  Świata, z udziałem m.in. Mietka Szcześniaka oraz Małgorzaty i Pawła Królikowskich.

Już od wczesnych godzin porannych uczestnicy Ogólnopolskiego Spotkania Dzieci i Młodzieży ze Szkół imienia Jana Pawła II zbiorą się w Szkole Podstawowej nr 1 w Wadowicach, skąd o godzinie 9.30 przemaszerują  barwnym korowodem na wadowicki rynek, by tam od godziny 10.00 zaprezentować ciekawy program artystyczny oraz, wspólnie z mieszkańcami, zapozować do wielkiej fotografii – zaproszenia do Wadowic, które prześlemy Papieżowi Franciszkowi!

Występy zakończy złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II przez delegacje szkół, jednostek samorządowych oraz zagranicznych gości. Uroczystej mszy świętej o godzinie 11.00 w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny będzie przewodniczył Kardynał Stanisław Dziwisz.

– Po mszy nastąpi ceremonialne wciągnięcie na maszt flagi z insygniami papieskimi. Będzie to wydarzenie symbolizujące otwarcie jubileuszu setnych urodzin Papieża, które czekają nas już w przyszłym roku – mówi burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Następnie Burmistrz Wadowic zaprosi wszystkich mieszkańców i gości na poczęstunek ogromnym tortem urodzinowym na cześć naszego Świętego.

Tego dnia nie może zabraknąć Biesiady Wadowickiej organizowanej przez Stowarzyszenie LGD Wadoviana, z uczestnictwem Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Wadowice i Gminy Andrychów, przy współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Wadowicach, która świętuje jubileusz 25-lecia działalności. W godzinach trwania Biesiady (10.00 – 14.00) przewidziano degustację potraw, występy gospodyń, konkursy kulinarne oraz moc atrakcji dla dzieci i dorosłych.

O godzinie 16.00, zgodnie z wieloletnią tradycją, na wadowickim rynku wystąpią orkiestry strażackie – będziemy mieli okazję wysłuchać prawie 300 strażaków z koncertem Strażacy Świętemu Janowi Pawłowi II w hołdzie.

Kulminacyjnym wydarzeniem 99.rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II będzie wieczorne widowisko muzyczne Decalogue „Jan Paweł II – Pasterz Świata”, które rozpocznie się o godzinie 19.00.

p>

Oto Dekalog: dziesięć słów. Od tych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa, Europy, świata słowa, które Jan Paweł II wypowiedział do wiernych podczas homilii w Koszalinie 1 czerwca 1991 roku, stały się punktem wyjścia do stworzenia tego niezwykłego międzynarodowego projektu. Widowisko muzyczne łączy nie tylko artystów z całego świata, ale również różne gatunki i style muzyczne. Inspiracją do stworzenia kompozycji było dziesięć przykazań oraz nauczanie Jana Pawła II. Projekt powstał we współpracy ze stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które wspiera działania w zakresie pomocy humanitarnej m.in. odbudowę domów w Syrii, budowę studni w Sudanie, czy pomoc rodzinom w Libanie i Iraku.

18 maja na wadowickim rynku wystąpią: Levi Sakala, Mietek Szcześniak, Andrzej Lampert, Marcin Spenner & Piotr Łukaszewski, Father Stan Fortuna – Francesco Productions, Józef Skrzek, Darek Malejonek MALEO, Marcin Pospieszalski, Adeb Chamoun Trio, Jan Trebunia-Tutka, Orkiestra Filharmonii Śląskiej, Polski Chór Kameralny pod batutą maestro Jana Łukaszewskiego. Narrację poprowadzą: Małgorzata i Paweł Królikowscy.

Współorganizatorami koncertu są Gmina Wadowice i Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II.

Świętowanie urodzin Naszego Świętego zakończymy na sportowo, w niedzielny poranek (10:00 – 13:00) V Biegiem Wadowickim organizowanym przez stowarzyszenie SportWise oraz Gminę Wadowice.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Serdecznie zapraszamy!

Wprowadzono: 10 maja 2019