System informowania o stężeniu PM10 już funkcjonuje

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Ochrony Środowiska / System informowania o stężeniu PM10 już funkcjonuje

W dniu 27.02.2017 r. na terenie Placówek Oświatowych będących z Zarządzie Gminy Wadowice oraz w samym Urzędzie Miejskim zamontowano tablice stanowiące część systemu informowania o jakości powietrza. Informacje o stanie jakości powietrza są przekazywane do wszystkich placówek dwa razy dziennie o  godzinie  7.00 oraz 12.00.
tablica

Zamontowany system ma na celu informowanie mieszkańców Gminy o stanie jakości powietrza i czynnościach, jakie należy podejmować w przypadku pojawiających się przekroczeń normy stężeń pyłu zawieszonego PM10.

Jest to jedno z kilku działań jakie podjęła Gmina Wadowice w ramach „walki” o czyste powietrze. Zatrudniony w ramach programu LIFE ekodoradca  prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci w szkołach, organizuje spotkania  z mieszkańcami, udziela informacji na temat istniejących dofinansowań do wymiany pieców. Już dzisiaj mogą Państwo skorzystać z jego pomocy.

Czy  wiedzą, Państwo, jak zanieczyszczone powietrze wpływa na mózg?
Naukowcy odkryli, że zanieczyszczenie powietrza w dużych miastach przyczynia się do zmian w mózgu, które mogą powodować choroby Parkinsona czy Alzheimera. Kiedy ludzie wdychają zanieczyszczone powietrze, zawarta w nim materia cząsteczkowa, do której należą różne metale, przenika do mózgu przez barierę ochronną. Podobnie dzieje się w przypadku układu pokarmowego czy oddechowego. Co gorsza, zmiany te zachodzą u bardzo małych dzieci, nawet tych w wieku 7 lat.

W wyniku zmian organizm dziecka produkuje antyciała, które niszczą nerwowe komórki macierzyste oraz komórki tworzące bariery ochronne, co może prowadzić do dalszego pogorszenia na skutek działania czynników zewnętrznych. Naukowcy zastanawiali się nad tym, dlaczego antyciała wytwarzane są przeciwko własnym komponentom mózgu i odkryli, że taki proces wskazuje na uszkodzenia bariery ochronnej, która powstrzymuje antygeny i neurotoksyny. Antyciała mózgu to jedna z cech charakterystycznych dla osób cierpiących na choroby zapalne ośrodkowego układu nerwowego, takie jak stwardnienie rozsiane.

Źródło: http://misja-emisja.pl/knowledgebase/zdrwie-dzieci-narazone/, natemat.pl

Wprowadzono: 2 marca 2017

-