Sztuka na ulicach Wadowic

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / Sztuka na ulicach Wadowic

61356 - Sztuka na ulicach Wadowic

Od piątku 11 sierpnia ulice Wadowic wypełnią się artystami. Wszystko za sprawą X Pleneru malarsko-fotograficznego im. Franciszka Suknarowskiego, na który zaprasza Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej. Wydarzenie, objęte Patronatem Honorowym Burmistrza Wadowic Mateusza Klinowskiego, potrwa do niedzieli 20 sierpnia.

Artyści uczestniczący w plenerze będą pracować głównie na Placu Jana Pawła II. Efektem ich pracy będzie kilkanaście obrazów w różnych technikach i około 500 fotografii. W dniu 20 sierpnia odbędzie się wernisaż pleneru na Placu Jana Pawła II w Wadowicach, a prace poplenerowe będzie można w przyszłości obejrzeć również w wadowickim muzeum.

Przy okazji pleneru warto przypomnieć sylwetkę znakomitego wadowickiego artysty, którego pamięci zostało zadedykowane to wydarzenie. Franciszek Suknarowski urodził się 12 maja 1912r. w Wadowicach. W tym mieście spędził prawie całe swoje życie. W latach młodzieńczych poznał, nieco starszego Wincentego Bałysa, z którym zaczął wspólnie malować. Znalazł się także w kręgu oddziaływania wybitnej osobowości Wadowic – Emila Zegadłowicza. Od 1933r. należy do grupy plastyczno-literackiej „Czartak”. Studia artystyczne odbywał w krakowskiej ASP u wybitnych profesorów – X. Dunikowskiego – rzeźba i K. Sichulskiego – rysunek. Po wojnie Franciszek Suknarowski wiąże się ze szkolnictwem. Uczy w wadowickim Liceum a następnie od 1950r. jest wykładowcą rzeźby w Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku Białej i dyrektorem Państwowego Ogniska Plastycznego. Franciszek Suknarowski zmarł 6 lipca 1998r. w Wadowicach, gdzie został pochowany na cmentarzu parafialnym. Pełny biogram artysty na stronie Galerii Franciszka Suknarowskiego w Wadowicach.

Galeria Franciszka Suknarowskiego prezentuje ponad 50 prac artysty. Są wśród nich obrazy, rzeźby, płaskorzeźby i medale. Siedziba galerii mieści się w budynku prywatnym, gdzie artysta mieszkał aż do śmierci. Zwiedzanie po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym: +48 33 823 45 63, wstęp wolny.

Galeria Franciszka Suknarowskiego 
ul. Karmelicka 61
34-100 Wadowice
tel. +48 33 823 45 63
www.suknarowski.pl

Serdecznie zapraszamy!

Wprowadzono: 7 sierpnia 2017

-