Szykujemy się na muzyczną ucztę!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / Szykujemy się na muzyczną ucztę!

Z niecierpliwością wyczekujemy tego znakomitego muzycznego wydarzenia. Tegoroczny Młyn Jazz Festival Wadowice, którego partnerem jest Gmina Wadowice rozpocznie się w wielkim stylu już w czwartek, 6 lipca 2017r.

O godzinie 20.00 Wystąpi dla Was gwiazda najwyższej półki – niepowtarzalny Herbie Hancock z zespołem:  Vinnie Colaiuta, James Genus, Lionel Loueke i Terrace Martin.

Herbie Hancock (właśc. Herbert Jeffrey Hancock) to urodzony 12 kwietnia 1940r. w Chicago pianista, kompozytor, aranżer i bandlider jazzowy.

Od siódmego roku życia grał na fortepianie, uznany za muzyczne „cudowne dziecko” w wieku 11 lat zagrał V Koncert fortepianowy D-dur Mozarta z Orkiestrą Symfoniczną z Chicago. W wieku lat 20 zauważony przez trębacza Donalda Byrda, który zaprosił go do swojego zespołu. W 1962 nagrał swój debiutancki album Takin’ Off, na którym znalazł się pierwszy hit artysty – Watermelon Man.

Już w następnym roku na zaproszenie Milesa Davisa wstąpił do jego kwintetu. Razem z Ronem Carterem (kontrabas) i Tonym Williamsem (perkusja) stworzył tam najsłynniejszą sekcję rytmiczną modern jazzu.

Oprócz działalności w zespole Davisa Hancock nagrywał też w latach sześćdziesiątych płyty dla wytwórni Blue Note jako lider, z których za najważniejsze uznawane są Empyrean Isles (1964), Maiden Voyage (1965) i Speak Like a Child (1968). W 1968 Hancock opuścił zespół Davisa i zwrócił się ku samodzielnym muzycznym poszukiwaniom, rozwijając właśnie tworzącą się muzykę fusion. Owocem tej jego działalności był m.in. bestsellerowy album Head Hunters, nagrany w 1973 dla Columbia Records.

Na początku lat 70. jako jeden z pierwszych wprowadził elektroniczne instrumenty klawiszowe. W późniejszym okresie Hancock potrafił także udanie wykorzystywać elementy muzyki rap i techno, czego dowodem był choćby album Future Shock z 1983, zawierający utwór Rockit, który stał się jednym z hitów nowo powstałej stacji telewizyjnej MTV. W tym samym mniej więcej czasie Hancock realizował jednak także projekt o nazwie V.S.O.P., który był próbą nawiązania do brzmienia czysto jazzowego kwintetu Davisa z lat sześćdziesiątych, w czym wspomagali go dawni towarzysze z tego zespołu, z tym że na trąbce Davisa zastąpił Freddie Hubbard. Ostatnimi znaczącymi sukcesami muzyka były albumy: Gershwin’s World z 1998, Directions in Music * Jazz at Massey Hall z 2002 oraz River * The Joni Letters z 2007, za które otrzymał nagrody Grammy.

Herbie Hancock jest laureatem czternastu nagród Grammy i Oscara za muzykę do filmu Round Midnight z 1986. Wiele jego kompozycji stało się standardami – oprócz wspomnianego już Watermelon Man należy tu przywołać takie utwory jak Cantaloupe Island, Maiden Voyage, Eye of the Hurricane, Dolphin Dance, Chameleon. Jest także uważany obok McCoy Tynera, Keitha Jarretta i Chicka Corei za jednego z czterech wielkich pianistów późnego modern jazzu, którzy wywarli największy wpływ na grę na tym instrumencie. Przedmiotem podziwu jest zwłaszcza jego inwencja rytmiczna i improwizacyjna. Od ponad trzydziestu lat tworzy on muzykę zarówno o charakterze czysto jazzowym, jak i będącą pod mniejszym lub większym wpływem popu, rapu i techno, w każdym z tych gatunków poruszając się z równą swobodą. (źródło: Wikipedia)

Wadowickie Centrum Kultury przygotowało niespodziankę dla wszystkich chcących już w przeddzień koncertu poczuć jego wspaniałą atmosferę. W ramach cyklu „środAwisko” zapraszamy Państwa 5 lipca o godzinie 20.00 na dokumentalny film muzyczny Herbie Hancock. Możliwości. W obsadzie m.in.: Herbie Hancock, Christina Aguilera, Trey Anastasio, Brian Eno, Lisa Hannigan, Annie Lennox. Więcej informacji na temat filmu i możliwość zakupu biletów (w cenie 8zł) znajdą Państwo tutaj a poniżej prezentujemy trailer filmu

W dalszej części czwartkowego koncertu zaprezentują się Marta Król & Paweł Tomaszewski Group z repertuarem z albumu Tribute To The Police. Album to materiał z utworami legendarnego zespołu The Police, ujętymi we współczesne koncepcje brzmieniowe. Projekt tworzą Marta Król oraz Paweł Tomaszewski Group. Nowe interpretacje oraz emocjonalne spojrzenie na melodię odkrywają raz jeszcze głębię, potencjał i piękno znanych kompozycji. Wspaniałe aranżacje Pawła Tomaszewskiego niejednokrotnie ukazują słuchaczom zaskakujące rozwiązania, twórcze idee oraz ciekawą instrumentację. Kobieca wrażliwość Marty Król nadaje nowy charakter i wydźwięk oryginalnym męskim wykonaniom. Stylistyka kompozycji oscyluje wokół jazzu i soulu, a przełamuje ją i dodaje elegancji orkiestracja instrumentów dętych. Partie instrumentalne zagrane perfekcyjnie przez czołowych muzyków w kraju tworzą wyjątkowo wyrafinowane brzmienie i artystyczny charakter projektu. Aranżacje napisane zostały na klasyczne akustyczno-elektryczne trio jazzowe rozszerzone o perkusjonalia oraz kameralną orkiestrę dętą drewnianą – flety, klarnety, saksofony, waltornie. Założeniami przy tworzeniu muzyki było dotarcie do jak najszerszej grupy odbiorców dobrej muzyki. (źródło: Marta Król – oficjalna strona wokalistki)


Bilety na koncerty są nadal dostępne, zapraszamy do zakupu na stronie organizatora.

Gmina Wadowice jest partnerem Młyn Jazz Festival a Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski objął wydarzenie honorowym patronatem.

Wprowadzono: 28 czerwca 2017