Szymon Mika – wschodząca gwiazda gitary z Wadowic

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Pozostałe wiadomości / Szymon Mika – wschodząca gwiazda gitary z Wadowic

Szymon MikaSzymon Mika, Wadowiczanin, zwycięzca prestiżowego konkursu gitarowego im. Jarka Śmietany specjalnie dla czytelników serwisu Gminy Wadowice.

Czy zaczynając przygodę z gitarą myślałeś, że granie będzie sposobem na życie?

Określenie „sposób na życie” jest zdecydowanie trafne. Ciężko nazywać bycie muzykiem, ze względu na specyfikę jego zajęcia, zawodem. Jeśli chodzi o mnie – od razu jak tylko zacząłem grać, myślałem o tym dosyć poważnie. Wydaje mi się, że taki był mój cel, aby zajmować się tym „profesjonalnie”. Przede wszystkim starałem się robić co w mojej mocy aby rozwijać się muzycznie, dużo czasu poświęcałem na ćwiczenie.

Które z dotychczasowych wyróżnień jest dla ciebie najcenniejsze?

Każda nagroda, którą otrzymałem jest w pewien sposób dla mnie wyjątkowa. Pierwsza nagroda na konkursie im. Jarka Śmietany w Krakowie, w którym po eliminacjach brało udział 14 gitarzystów z całego świata jest bardzo ważna, gdyż poziom konkursu był bardzo wysoki, a w skład jury wchodziły jedne z największych gwiazd muzyki jazzowej. Także inne konkursy jak np. Jazz Nad Odrą, Azoty Tarnów Jazz Contest czy Bielska Zadymka Jazzowa są istotne dla mnie, gdyż zostałem na nich doceniony pośród całej masy wybitnych instrumentalistów, nie tylko gitarzystów. Tak naprawdę największą nagrodą dla mnie jest możliwość występowania i nagrywania ze wspaniałymi muzykami, z którymi współpracuję na co dzień – to wydaje się być moim najcenniejszym wyróżnieniem. Również każde kolejne nagranie i wydanie albumu jest pewnego rodzaju wyróżnieniem, które ma dla mnie spore znaczenie.

Jak oceniasz młodą scenę jazzową w Polsce?

W Polsce jest bardzo dużo znakomitych muzyków jazzowych, szczególnie właśnie młodego pokolenia – często niestety zbyt mało docenianych. Mam nadzieję, że festiwale otworzą się nieco na młodych ludzi, w których, moim skromnym zdaniem, tkwi obecnie największa siła polskiego jazzu i polskiej muzyki w ogóle.

Wydajesz płytę, powiedz nam o niej coś więcej.

Tak, właśnie jestem na etapie wydawania swojej nowej płyty. Jest to piąty album, na którym gram – w dwóch przypadkach byłem współliderem, w pozostałych dwóch występowałem jako sideman. Jednak ta nowa płyta to projekt zupełnie samodzielny, pod moim nazwiskiem. Do nagrania zaprosiłem znakomitych muzyków – kontrabasistę Maxa Muchę oraz gwiazdę perkusji, pochodzącego z Izraela, a mieszkającego obecnie w Nowym Jorku – Ziva Ravitza.

Było to duże przedsięwzięcie od strony organizacyjnej, Ziv gra bez przerwy na całym świecie z obecnie największymi nazwiskami muzyki jazzowej. Nie było łatwo znaleźć chociażby wspólnego terminu. Ale udało się i bardzo się z tego cieszę, gdyż chłopaki zagrali świetnie i pomimo tego, że nie graliśmy ze sobą razem nigdy wcześniej udało nam się złapać wspólny język (muzyczny) niemal od razu – a to jest najważniejsze. Oczywiście bez wsparcia różnych instytucji, m.in. gminy Wadowice oraz Instytutu Adama Mickiewicza nie byłoby łatwo zrealizować takiego projektu za co jestem bardzo wdzięczny. Płyta ukaże się 31 marca nakładem słowackiej wytwórni Hevhetia. Znajdzie się na niej pięć moich kompozycji (w tym jedna w dwóch wersjach), dwa standardy jazzowe oraz jeden utwór Krzysztofa Komedy.

Czy planujesz trasę koncertową?

Tak jest, w dniach 2-7 kwietnia w Polsce oraz 10 kwietnia w Niemczech odbędą się koncerty promujące płytę „Unseen” właśnie z udziałem Ziva Ravitza. Dnia 5 kwietnia o godz. 19.00 zagramy koncert w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Wadowicach, na który wszystkich serdecznie zapraszam. Bilety w cenie 25 zł normalny, 15 zł szkolny lub studencki do nabycia w w Szkole Muzycznej.

Autor fotografii: Adam Mikołajczyk

Zapowiedź najnowszej płyty Szymona Miki pt. „Unseen”

Wprowadzono: 3 marca 2016