Tak świętują Wadowice – urodziny Jana Pawła II

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / Tak świętują Wadowice – urodziny Jana Pawła II

Mocnym akcentem, koncertem „Ja z rodu jestem człowiekiem gór. Jan Paweł II” zespołu Zakopower,  zakończyły się huczne obchody 97. Rocznicy Urodzin Świętego Jana Pawła II. Uroczystości trwały cztery dni i wypełnione były wspomnieniami o Janie Pawle II, radością, muzyką, kulturą i sportem.

Oficjalne rozpoczęcie miało miejsce 18 maja, podczas 17. Ogólnopolskiego spotkania dzieci i młodzieży z okazji urodzin Jana Pawła II. Tłumy młodych ludzi i delegacje szkolne z całej Polski przybyły do Wadowic by oddać hołd naszemu Świętemu. Szkoły papieskie z Wadowic, Radoczy i Choczni zaproponowały pielgrzymom bogaty program: rozstrzygnięcie i wręczenie nagród w konkursie literackim List do Papieża Franciszka, wręczenie przechodniego prymatu w Rodzinie Szkół oraz poczęstunek radoczańskim smalczykiem i chlebem z wadowickich piekarni. Nie zabrakło musztry paradnej w wykonaniu obchodzącego jubileusz 130-lecia PTG „Sokół” a energiczny „rapujący ksiądz” Jakub Bartczak niewątpliwie przyczynił się do radosnej atmosfery imprezy.

Uroczysta msza święta pod przewodnictwem Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego zgromadziła na Placu Jana Pawła II rzeszę wiernych. Po mszy świętej Wiceburmistrz Ewa Całus złożyła podziękowania dla Arcybiskupa i zaprosiła Wadowiczan na urodzinowy tort Jana Pawła II. Nie zabrakło również tradycyjnego występu orkiestr strażackich w koncercie „Strażacy Świętemu Janowi Pawłowi II w hołdzie”.  Finałem dnia był przepiękny koncert „Święty z Wadowic – Jan Paweł II” w wykonaniu wybitnych artystów polskiej sceny muzycznej – między innymi Kuby Badacha, Natalii Niemen i  Magdaleny Steczkowskiej .

Msza Święta

19 maja był Dniem Kultury Lokalnej.

Biesiada przygotowana przez Koła Gospodyń Wiejskich działające w Gminie Wadowice przyciągnęła swoimi specjałami smakoszy, którzy mieli wyjątkową możliwość degustacji najsmaczniejszych tradycyjnych potraw. Mieliśmy okazję podziwiać Panie z Wysokiej, Kleczy, Choczni oraz Jaroszowic w regionalnych strojach, oglądać wykonane przez nie rękodzieło a nawet posłuchać oryginalnych wiejskich przyśpiewek.

Pierwszy Konkurs Cukierniczy na Najlepszą Wadowicką Kremówkę otwarła jak zawsze wspaniała Ewa Wachowicz. Wraz z Burmistrzem Mateuszem Klinowskim oraz uczestnikiem programu Masterchef Junior Karolem Migdałkiem podjęli się trudnego zadania – oceny najsłynniejszego wypieku z Wadowic. W rywalizacji wzięło udział sześć cukierni, ostatecznie tytuł wywalczyła Cukiernia „U Lenia” a jury wyróżniło dodatkowo Ciastkarnię „Iza”, która również urzekła ich smakiem swojego wypieku.

Urodziny JP II

Popołudniowy koncert lokalnych artystów cieszył się sporym zainteresowaniem. Zaprosiliśmy twórców, którzy przynoszą splendor Wadowicom i są dumą naszego miasta. Zagrali dla nas: Potok Słów, Breff, Huczi Kuczi oraz znany już europejskiej publiczności Szymon Mika wraz z zespołem. Ogromne wrażenie wywarła na zgromadzonych Orkiestra Symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej w Wadowicach, która zaprezentowała koncert muzyki filmowej. Były owacje na stojąco i wielokrotne bisy.

Urodziny JP II

20 maja stał pod znakiem rywalizacji sportowej. Odbył się III Bieg Wadowicki oraz II Mistrzostwa Wadowic w Nordic Walking, wraz z towarzyszącymi biegami młodzieżowymi, organizowane przez Fundację „Święty Uśmiechnięty”.  Główny dystans (10 km) zgromadził aż 597 uczestników a z honorowym numerem pierwszym wystartował Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski. Bieg wygrał Adam Czerwiński z Czasławia z czasem 00:32:17, najlepszą z kobiet okazała się Dominika Stelmach z Warszawy z czasem 00:36:28.

Bulwary nad Skawą po raz drugi gościły uczestników zawodów siatkarskich „Beskidzka Plaża”.

W turnieju damskim do wielkiego finału awansowały pary Szajewska-Skuta/Szczepaniak oraz Kałużna/Szczurek, które w półfinale pokonały odpowiednio duet Hudzik/Pudełko oraz Kroplewska/Goździcka. Brązowy medal zdobyła ostatecznie para Kroplewska/Goździcka z kolei w wielkim finale najlepsze okazały się Kałużna/Szczurek.

Turniej męski to dominacja drużyn, w których występują zawodnicy rodem z PlusLigi. W batalii o złoty medal, stojącej nomen omen na bardzo wysokim poziomie, Pietraszko/Mariański pokonali w dwóch setach Gregorowicza oraz Smolińskiego.

Urodziny JP II

Wieczorem, w ramach obchodów Nocy Muzeów w ogrodzie muzealnym przy ul. Kościelnej tłumy widzów zobaczyło dwa genialne spektakle: „Rękodzieło artystyczne” oraz „Beczka śmiechu”. Później na Placu Jana Pawła II mogliśmy zobaczyć przepiękny spektakl ogniowy.

21 maja od rana Plac Jana Pawła II przejęli motocykliści, którzy namawiali do honorowego oddawania krwi dla potrzebujących. Akcja Motoserce, już szósta w historii naszego miasta, zorganizowana dzięki Klubom Motocyklowym Grey Wolves F.G. oraz Riders Of Flames, obfitowała w atrakcje dla dzieci i dorosłych. Krew oddały 42 osoby, uzbierano łącznie 21 litrów tego życiodajnego płynu.

Finałowy, niedzielny koncert zespołu Zakopower „Ja z rodu jestem człowiekiem gór. Jan Paweł II” okazał się strzałem w dziesiątkę. Kilka tysięcy osób zgromadziło się na Placu Jana Pawła II by posłuchać folkowego zespołu muzycznego założonego przez Sebastiana Karpiela-Bułeckę. Szesnaście znanych i lubianych piosenek, między innymi „Boso”, „Galop”, „Kropla”, „Bóg wie gdzie” czy „Tata” rozgrzało publiczność, która długo oklaskiwała zespół. Koncert był hołdem dedykowanym Janowi Pawłowi II, który od dzieciństwa kochał góry i kulturę góralską.

Zakopower

Wprowadzono: 22 maja 2017