„Terapia poprzez sztukę” – wystawa pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / „Terapia poprzez sztukę” – wystawa pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej

To już nowa tradycja! Podopieczni Domów Pomocy Społecznej po raz kolejny zaprezentowali swoje prace w Wadowickiej Bibliotece Publicznej. Ta wystawa ma duszę i serce!

We wtorek 7 listopada 2017 r. w bibliotece miejskiej miał miejsce wernisaż wystawy  prac plastycznych pensjonariuszy DPS-ów z terenu powiatu wadowickiego, oświęcimskiego i chrzanowskiego. W otwarciu ekspozycji uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych, opiekunowie,  terapeuci oraz sami artyści. W sumie kilkadziesiąt osób.

Prezentowane prace zostały wykonane w ramach zajęć z arteterapii przez osoby w różnym wieku i z różnym stopniem niepełnosprawności.  Przy ich tworzeniu wykorzystano wiele technik, środków oraz materiałów, dzięki czemu ekspozycja jest niezwykle barwna i różnorodna. Pod czujnym okiem terapeutów powstały małe dzieła sztuki: piękne obrazy, figurki, drewniane dekoracje, urocze maskotki i przytulanki, rysunki na szkle oraz ozdoby świąteczne. Wiele z tych przedmiotów pełni funkcje nie tylko dekoracyjne, ale też użyteczne.

Dla podopiecznych DPS-ów działania artystyczne stanowią możliwość wyrażenia przeżyć trudnych do przekazania słowami. Pozwalają również na odreagowanie tłumionych emocji i napięć. Prezentowana wystawa jest tak naprawdę obrazem bogactwa wnętrza i osobowości zarówno tych mniejszych, jak i większych artystów. Postrzegajmy ich zatem jako twórczych członków naszej lokalnej społeczności.

Autorami prac są pensjonariusze z następujących Domów Pomocy Społecznej:

  • Powiatowy Dom Pomocy Społecznej im. A. Starzeńskiego w Płazie
  • Dom Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Izdebniku
  • Dom Pomocy Społecznej Braci Albertynów w Bulowicach
  • Dom Pomocy Społecznej Sióstr Nazaretanek w Wadowicach
  • Dom Pomocy Społecznej w Wadowicach, ul. Parkowa
  • Środowiskowy Dom Samopomocy im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Wadowicach
  • Dom Pomocy Społecznej im. św. O. Rafała Kalinowskiego w Wadowicach
  • Dom Pomocy Społecznej Zakonu Bonifratów w Zebrzydowicach
  • Dom Pomocy Społecznej „Caritas” w Zatorze

Ekspozycję można podziwiać w godzinach pracy Wadowickiej Biblioteki Publicznej do 2 grudnia 2017. Zapraszamy!

Wprowadzono: 8 listopada 2017