Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Wadowicach!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / 100-lecie urodzin Jana Pawła II / Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Wadowicach!

– Dziękuję władzom Wadowic, w szczególności burmistrzowi Bartoszowi Kalińskiemu za gościnność – mówił podczas konferencji prasowej w Wadowicach Jacek Czaputowicz, Minister Spraw Zagranicznych.

Takiego wydarzenia jeszcze w historii Wadowic nie było. We wtorek nasze miasto było gospodarzem międzynarodowego szczytu Grupy Wyszehradzkiej na poziomie ministerialnym. Do Wadowic przyjechali szefowie dyplomacji Polski, Węgier, Słowacji i Czech.

Wizyta rozpoczęła się od rozmowy plenarnej ministrów, która odbyła się na sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Wadowicach. Tuż przed tym spotkaniem zyskaliśmy kolejny cenny wpis do naszej księgi pamiątkowej, którego dokonał Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Po posiedzeniu odbyła się konferencja prasowa na wadowickim rynku. Następnie Jacek Czaputowicz, Tomáš Petříček, Ivan Korčok i Péter Szijjártó złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II, a na końcu wizyty odwiedzili Bazylikę i Papieskie Muzeum.

– Dziękuje moim wyszehradzkim partnerom za przybycie do Wadowic – miasta rodzinnego św. Jana Pawła II. To bardzo istotne w kontekście setnej rocznicy urodzin Papieża Polaka. Chciałbym serdecznie podziękować władzom Wadowic, w szczególności burmistrzowi Bartoszowi Kalińskiemu za gościnność, za to że mogliśmy się spotkać i porozmawiać w budynku Urzędu Miejskiego. Wizyta w Bazylice i Muzeum dała nam możliwość poczucia klimatu miejsca tak związanego z osobą Jana Pawła II – mówił podczas konferencji minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Spotkanie szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) inauguruje szóste już polskie przewodnictwo w V4. Polska przewodniczy V4 od 1 lipca 2020 do 30 czerwca 2021. Motto polskiego przewodnictwa brzmi “powrót na właściwe tory” (“back on track”). Główne cele V4 pod polskim przewodnictwem to:

– silna V4 w silnej Europie,

– powrót do normalności (w kontekście COVID-19),

– wzmocnienie spójności wewnętrznej V4 i kontaktów społecznych,

– silna cyfrowo Grupa Wyszehradzka.

– Ważne, aby Grupa Wyszehradzka w dalszym ciągu była skutecznym rzecznikiem interesów państw regionu Europy Środkowej. To nasze zadanie na czas polskiej prezydencji. Dobrą okazją dla strategicznego spojrzenia na Grupę Wyszehradzką stworzy jubileusz jej 30-lecia, który obchodzić będziemy w 2. połowie polskiego przewodnictwa, w lutym 2021 roku – podkreślił minister.

Wizyta w Wadowicach byla pierwszym osobistym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych V4 od kilku miesięcy. Wydarzenie było okazją do podsumowania działań w ramach czeskiego przewodnictwa w V4 oraz zaprezentowania głównych założeń polskiej prezydencji w Grupie. Minister Jacek Czaputowicz podsumował:

– Spotkanie było bardzo udane. Rozpoczęliśmy nim polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej na szczeblu szefów dyplomacji. Dzieje się to w nietuzinkowych czasach, w skomplikowanych okolicznościach wywołanych pandemią.

Wśród zagadnień, które szczególnie interesowały szefów delegacji, znalazły się: plany prezydencji Niemiec w UE, polityka rozszerzenia UE w kontekście sytuacji na Bałkanach, wschodnie sąsiedztwo UE, dyplomacja ekonomiczna i możliwość współpracy państw V4 w tym zakresie oraz relacje transatlantyckie i stosunki UE-Chiny. Ministrowie udzielili wsparcia ambitnym planom niemieckiej prezydencji w Radzie UE oraz zidentyfikowali możliwości dalszej wzmocnionej współpracy V4 w obszarze polityki międzynarodowej.

Nie ma ostatnio miesiąca, abyśmy w Wadowicach nie gościli dziennikarzy z całej Polski i zagranicy. Po raz kolejny byliśmy gospodarzami ważnego na skalę krajową wydarzenia i po raz kolejny zaprezentowaliśmy Wadowice z jak najlepszej strony. Szefowie dyplomacji z Węgier, Słowacji, Czech i Polski byli zachwyceni naszym miastem i dziękowali Wadowicom za gościnność. Takie wydarzenia to wielka promocja i koło zamachowe w rozwoju turystyki Wadowic! – mówi burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński. 

Wprowadzono: 7 lipca 2020