To były wyjątkowe urodziny!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / To były wyjątkowe urodziny!

Przez cały dzień na wadowickim rynku trwało wielkie świętowanie urodzin Naszego Świętego. Był  wielki urodzinowy tort i wspaniałe występy dzieciaków. Było symboliczne podpisanie listu intencyjnego z Fatimą i wspólne spontaniczne śpiewanie z miastami partnerskimi podczas biesiady wadowickiej. Odwiedził nas nawet młody Papież, a na koniec mogliśmy posłuchać pięknych koncertów.

Świętowanie rozpoczęło się w Szkole Podstawowej nr 1 w Wadowicach, gdzie z całego kraju zjechali się uczestnicy Ogólnopolskiego Spotkania Dzieci i Młodzieży ze szkół imienia Jana Pawła II, by wspólnie przemaszerować barwnym i rozśpiewanym orszakiem ulicami naszego miasta wprost na Plac Jana Pawła II, gdzie następnie pozowali do wielkiego zdjęcia – zaproszenia dla Papieża Franciszka do Wadowic! Mieliśmy wszyscy okazję również zobaczyć przygotowany przez nich bogaty program artystyczny – świetnie dopracowane występy taneczne i wokalne.

W Urzędzie Miejskim odbyła się zwołana z okazji rocznicy urodzin naszego Świętego uroczysta sesja Rady Miejskiej, na której Wadowice gościły przedstawicieli miast partnerskich z Włoch i Niemiec: obecni byli burmistrzowie Sony, Canale d’Agordo, Pietrelciny oraz Marktl am Inn.

Ponadto, pierwszy raz w historii naszego miasta odwiedzili nas oficjalnie przedstawiciele Fatimy, by uroczyście zaznaczyć pierwszy krok ku zbliźniaczeniu.

Po uroczystej mszy świętej w Bazylice Ofiarowania NMP, której przewodniczył Kardynał Stanisław Dziwisz, nastąpiło wciągnięcie na maszt flagi z insygniami papieskimi. Było to wydarzenie symbolizujące otwarcie obchodów jubileuszu setnych urodzin Papieża, które czekają nas już w przyszłym roku.

Nie mogło zabraknąć także tortu urodzinowego, którym Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński częstował wadowiczan oraz turystów. Wszyscy przybyli tłumnie na uroczystości goście wzięli udział w tradycyjnej Biesiadzie Wadowickiej, zorganizowanej przy współpracy Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Wadoviana oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, z udziałem niezastąpionych pań z Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotowały pyszne przysmaki naszej tradycyjnej kuchni, a także uraczyły nas wyjątkowymi występami.

Popołudnie należało do strażaków. Zgodnie z wieloletnią tradycją zagrali koncert pt. „Strażacy Świętemu Janowi Pawłowi II w hołdzie” i wykonali mnóstwo przepięknych utworów, nie pomijając oczywiście piosenki „Moje miasto Wadowice”, którą śpiewała z nimi cała publiczność. Warto tutaj przypomnieć, że współautorami tego najbardziej znanego wadowickiego utworu są panowie Adam Dec i Paweł Jarosz. Pan Adam Dec zmarł w roku 2010, był instruktorem i nauczycielem muzyki, twórcą kapeli podwórkowej „Wadowickie Chłopaki”, autorem niezliczonej liczby piosenek oraz wierszy o Wadowicach i Janie Pawle II.

I na koniec wielkie artystyczne widowisko, współorganizowane z Muzeum Domem Rodzinnym Jana Pawła II: Decalogue „Jan Paweł II – Pasterz  Świata”, z udziałem m.in. Mietka Szcześniaka oraz Małgorzaty i Pawła Królikowskich. Dziękujemy, że byliscie tego dnia razem z nami!

[AKTUALIZACJA] Mamy już film z rocznicy urodzin Naszego Świętego. Koniecznie zobaczcie!

Wprowadzono: 20 maja 2019