TOP 3 na weekend

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / TOP 3 na weekend

Przed nami Święta Wielkiej Nocy. To wyjątkowy czas, pełen nadziei i radości z odradzającego się życia. Czy spędzimy te dni wspólnie z najbliższymi, przystrajając koszyczek na tradycyjne święcenie pokarmów w Wielką Sobotę i jedząc wielkanocne śniadanie, czy mamy na nie zupełnie inny pomysł – niech będzie to czas odpoczynku i miłych spotkań.
Zapraszamy do zapoznania się ze świątecznym TOP 3 na długi weekend.

1. Tradycyjne święcenie pokarmów – sobota

  Ponad sto lat temu w Wielką Sobotę to ksiądz chodził po domach i święcił wielkanocne dania, ile tylko zmieściło się na największym stole. Dziś sami zanosimy do kościoła świąteczne pokarmy w pięknie udekorowanych koszykach, a wśród tych specjałów nie może zabraknąć:

 • jaj, symbolu nowego życia, w postaci kolorowych pisanek, kraszanek
 • baranka, z ciasta, cukru lub choćby z czekolady, symbolizującego zmartwychwstałego Chrystusa
 • soli kuchennej, która miała chronić przed zepsuciem
 • chleba
 • wędlin
 • chrzanu
 • miodu
 • pieprz
 • świątecznych wypieków

Warto wspomnieć, że ten sympatyczny zwyczaj święcenia pokarmów w takiej formie zachował się tylko w polskiej tradycji. Pielęgnujmy więc naszą kulturę i dziedzictwo i wybierzmy się na sobotni spacer z najbliższymi, z obowiązkowym koszyczkiem w ręce.

2. Opera TOSCA Giacomo Puccini – niedziela

Libreciści Pucciniego i sam kompozytor precyzyjnie osadzili wydarzenia dziejące się w dziele w konkretnych miejscach w Rzymie i konkretnych dniach roku 1800. Może dlatego „Tosca”, jak żadna inna opera, opiera się inscenizatorom, którzy chcą uwspółcześniać dzieła przenosząc ich akcję w inny czas i miejsce.

Termin: 01 kwietnia 2018 r.
Godzina: 17.00 
Miejsce: Sala kinowa WCK

3. Koncert plenerowy „Pamiętamy, Ojcze Święty”–  poniedziałek wielkanocny

Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski we współpracy z Telewizją Polską zaprasza na wyjątkowy koncert plenerowy „Pamiętamy, Ojcze Święty”, który odbędzie się już 2 kwietnia o godzinie 20.00 na Placu Jana Pawła II w Wadowicach.

W tym roku obchodzić będziemy 40.rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Drugi dzień Wielkanocy przypada 2 kwietnia, czyli dokładnie w kolejną rocznicę śmierci Jana Pawła II. Perspektywa, jaką dają święta Zmartwychwstania Pańskiego stają się pretekstem do przypomnienia Polakom Jego pontyfikatu i życiowej drogi.

„Pamiętamy, Ojcze Święty” to projekt, w którym wezmą udział gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Artyści przypomną nam ważne wydarzenia z życia naszego Świętego, skupiając się przede wszystkim na historii Jego pielgrzymek do Polski i dialogu z rodakami, ustanowieniu Światowych Dni Młodzieży i niezliczonych spotkań z młodymi, stworzeniu obszaru pokojowej dyskusji międzyreligijnej i przesłaniu miłosierdzia, które było kwintesencją Jego pontyfikatu.

Transmisja z wydarzenia w TVP 1 od godziny 20.20. Zapraszamy!

Wprowadzono: 29 marca 2018