Tak pożegnaliśmy kapitana Wojciecha Stypułę

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / Tak pożegnaliśmy kapitana Wojciecha Stypułę

Setki osób przemaszerowało ulicami Wadowic, towarzysząc w ostatniej drodze śp. kpt. Wojciechowi Stypule, zamordowanemu przez NKWD w 1944 roku. Żołnierz dopiero po 77 latach doczekał się godnego pogrzebu.

3 1 1024x783 - Tak pożegnaliśmy kapitana Wojciecha Stypułę
Ta piękna patriotyczna uroczystość miała miejsce w Wadowicach 23 lipca 2021 roku i została zorganizowana przez 11  Małopolską Brygadę Obrony Terytorialnej, Urząd Miejski w Wadowicach oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. To było wyjątkowe wydarzenie, z niezwykłym konduktem pogrzebowym, asystą wojskową, salwą honorową i przepiękną oprawą muzyczną w wykonaniu Męskiego Zespołu Wokalnego Filharmoników Krakowskich oraz Orkiestr Dętych z Choczni i Kleczy.
2 1 1024x549 - Tak pożegnaliśmy kapitana Wojciecha Stypułę
– Jestem dumny, że śp. „Bartek” został pochowany na cmentarzu komunalnym w Wadowicach w Panteonie Żołnierzy Niezłomnych – w miejscu, które wybudowaliśmy właśnie dla bohaterów z naszego regionu. Dla żołnierzy, którzy zginęli walcząc o wolność i niepodległość Polski, a których szczątki czekają na odkrycie i honorowy pogrzeb. Kapitan Stypuła został w wadowickim Panteonie pochowany jako pierwszy. Oby wszyscy, którzy do tej pory nie wiedzą, gdzie znajdują się ciała ich bliskich walczących i poległych za Ojczyznę, doczekali się takiej chwili jak ta. Tylko oni wiedzą, jak wielki ból towarzyszy niemożności zapalenia znicza na grobie swojego bliskiego. – Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

6 1024x684 - Tak pożegnaliśmy kapitana Wojciecha Stypułę

Szczątki Wojciecha Stypuły, który został zastrzelony przez NKWD, zostały odnalezione we wrześniu 2018 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w Puszczy Rudnickiej na Wileńszczyźnie.

Kpt. Wojciech Stypuła ps.”Bartek” (1904-1944)

82 528988 786x1024 - Tak pożegnaliśmy kapitana Wojciecha Stypułę

Wojciech Stypuła urodził się 28 listopada 1904 r. w Tarnawie Dolnej. Ukończył szkołę ludową w Zembrzycach. Był uczniem gimnazjów w Wadowicach i Żywcu.

W latach 20. XX w. kształcił się w Szkole Podchorążych w Warszawie oraz w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej w Toruniu. Następnie był podoficerem 43 pułku piechoty w Kowlu. Po przeniesieniu do rezerwy był marynarzem floty handlowej. Od 1933 r. był instruktorem żeglarskim w Akademickim Związku Morskim w Jastarni oraz instruktorem żeglarskim Związku Harcerstwa Polskiego. W sierpniu 1934 r. zajął pierwsze miejsce w regatach w Szwecji. Od 1936 r. pracował w Warszawie jako dziennikarz. Był autorem książeczek edukacyjnych dla dzieci.

Walczył we wrześniu 1939 r. Jesienią podjął służbę w konspiracji, najpierw w ramach Tajnej Armii Polskiej, potem w Armii Krajowej. Od lipca 1943 r. na Nowogródczyźnie był oficerem Biura Informacji i Propagandy oraz oficerem do zadań specjalnych w sztabie Zgrupowania Nadniemeńskiego AK (w IV batalionie 77 pułku piechoty AK ppor. Czesława Zajączkowskiego „Regnara”). Uczestniczył w wielu akcjach i potyczkach zbrojnych. W lipcu 1844 r. uczestniczył w walkach z Niemcami o Wilno. 22 lipca 1944 r. został zastrzelony przez NKWDF na Długiej Wyspie w Puszczy Rudnickiej.

Szczątki Wojciecha Stypuły zostały odnalezione we wrześniu 2018 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w Puszczy Rudnickiej na Wileńszczyźnie.

7 1024x604 - Tak pożegnaliśmy kapitana Wojciecha Stypułę

Po zakończonych uroczystościach Burmistrz Wadowic dziękował uczestnikom:

Dziękuję wszystkim, którzy byli z nami w Wadowicach i towarzyszyli rodzinie zmarłego w jego ostatniej drodze. Jest to wyraz zarówno patriotyzmu jak i szacunku, pokory oraz wdzięczności – mówi burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński. 

Wprowadzono: 22 lipca 2021