Sona (Włochy)

Jesteś tutaj : Strona główna / Urząd / Miasta partnerskie / Sona (Włochy) / Sona (Włochy)

SONA - Sona (Włochy)

Sona to miasto i gmina położone w regionie Wenecja Euganejska w prowincji Werona, specjalizujące się w uprawie winorośli, zbóż i drzew owocowych. W okolicy znajdują się liczne wille, wiejskie podwórka i kościoły, zbudowane głównie pomiędzy XI i XIX wieku. Sona zajmuje powierzchnię ok. 41 km2, na wysokości 169 m n.p.m. Gęstość zaludnienia to 409,7 mieszkańców na km². Święto patronalne miasta obchodzone jest 6 sierpnia.

Podpisanie umowy partnerskiej: 13 listopada 1993 roku
Dokument porozumienia o zbliźniaczeniu gmin

Zakres współpracy: Gminy będą popierały i inspirowały wzajemne kontakty, w szczególności w zakresie informacji, wymiany kulturalnej, wymiany młodzieżowej, kontaktów różnorodnych grup zawodowych i społecznych.

Kontakt
Comune di Sona
Piazza Roma 1
37060 Sona
Italia
email: sona.vr@cert.ip-veneto.net

Zobacz także:
Strona Urzędu Miejskiego w Sonie
Stowarzyszenie ds. współpracy Sony z miastami partnerskimi
Sona na facebooku
Artykuł z czasopisma lokalnego z Sony o początkach współpracy z Wadowicami, s.28-31


Relacje pomiędzy Wadowicami a Soną 1991- 2017

14.05.1991 W tym dniu w Sonie podpisana została deklaracja o przyszłym porozumieniu między dwoma gminami. Zapowiedziano sformułowanie konkretnych programów „w zakresie kulturalnym, społeczno-zawodowym a także ekonomicznym” w celu sfinalizowania porozumienia między miastami.

26.07.1992 Po „1,5 rocznych wzajemnych kontaktach”, podczas spotkania w Wadowicach „aby wspólnie koncertować i poznawać się wzajemnie” burmistrz Wadowic Kazimierz Malczyk i Giuseppe Mascalzoni asesor ds. kultury z Sony, podpisali wspólny list do Jana Pawła II, w którym informowali o nawiązaniu relacji między Wadowicami a Soną i prosili o błogosławieństwo do dalszej współpracy między tymi miastami. Wyrażono również życzenia szybkiego powrotu do zdrowia.

22.12.1992 Uchwała Nr XXVIII/218/92 Rady Miejskiej w Wadowicach w sprawie współpracy gmin Sona (Włochy) i Wadowice, w której to uchwale Rada Miejska upoważnia burmistrza Wadowic do podpisania umowy o współpracy między gminami na zasadzie miast bliźniaczych.

11-13.11.1993 Delegacja z Sony z burmistrzem Michelangelo Aldrighetti odwiedza Wadowice. W czasie tego pobytu w dniu 13 listopada 1993 r. zostało podpisane porozumienie o zbliźniaczeniu obu miast.

24.07. i 29.07.1995 Grupa z Wadowic wraz z władzami miasta zatrzymała się w Sonie w drodze do Rzymu na spotkanie z Janem Pawłem II i została ugoszczona na kolacji przez przedstawicieli tamtejszego magistratu.

01-03.12.1995 wizyta delegacji z Sony w Wadowicach, wśród obecnych był burmistrz Franco Conti.

25.04.2014  delegacja z Wadowic zatrzymuje się w Sonie w drodze do Rzymu na kanonizację Jana Pawła II.

17-20.05.2017 przedstawiciele władz miejskich Sony, z burmistrzem Gianluigi Mazzi na czele wzięli udział o obchodach 97. rocznicy Urodzin Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. W tych dniach uczestniczyli w spotkaniu miast partnerskich (wraz z delegacjami z Marktl am Inn, San Giovanni Rotondo i Carpineto Romano), w czasie którego omówiono przyszłe wspólne projekty i inicjatywy.

Źródło zdjęcia: http://www.terredelcustoza.com/en/comuni/sona-0

Pliki do pobrania:

Wprowadzono: 7 czerwca 2017