Zastępczyni Burmistrza

Zastępczyni Burmistrza

Ewa Całus

Ewa Całus – radczyni prawna, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W czasie studiów ekspertka przy Polskiej Komisji Akredytacyjnej, członkini Samorządu Studentów UJ kadencji 2009 – 2011, zaangażowana w działalność społeczną. W latach 2011 – 2014 pracowała jako prawniczka w Uniwersytecie Jagiellońskim, w 2012 roku uczestniczyła w programie Erasmus dla pracowników uczelni (w Islandii), w 2014 roku otrzymała nagrodę Rektora UJ za pracę na rzecz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aplikację radcowską odbyła w jednej z renomowanych krakowskich kancelarii – Araszkiewicz Cichoń Ryś Kancelaria Radców Prawnych spółka partnerska (ACR). W 2016 roku na zaproszenie Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych wzięła udział w Międzynarodowym Programie Liderów (IVLP), w czasie którego przez miesiąc poznawała instytucje i dobre praktyki działania w USA. W 2018 roku otrzymała tytuł „Osobowości roku 2017” w kategorii samorząd i społeczeństwo lokalne powiatu wadowickiego w plebiscycie Gazety Krakowskiej.

Zastępczyni Burmistrza Wadowic nadzoruje bezpośrednio pracę jednostek zajmujących się zagadnieniami oświaty, spraw społecznych, kultury, promocji Gminy, turystyki i pozyskiwania środków zewnętrznych. Odpowiada także za politykę kadrową i funkcjonowanie Urzędu. Ewa Całus pełni również funkcję Przewodniczącej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wadowicach, jest członkinią Wadowickiej Rady Kobiet – pierwszej takiej rady w Małopolsce, reprezentuje Wadowice w Samorządowej Sieci Miast dla Równości,  wspiera działania Rady Seniorów i Młodzieżowej Rady Miejskiej.

Do tej pory przeprowadziła zmiany strukturalne urzędu, zainicjowała proces informatyzacji Urzędu, jest pomysłodawczynią Ogródka Konsultacyjnego, zainicjowała powstanie w Gminie Budżetu Partycypacyjnego (Obywatelskiego), a także wdrożenie nowych programów profilaktyki i działań przeciw mowie nienawiści w przestrzeni publicznej. Z jej inicjatywy po raz pierwszy w Wadowicach odbyło się wspólne z mieszkańcami sadzenie drzew, w tym posadzenie alei 100 dębów na 100 lecie odzyskania niepodległości, a do najmłodszych trafił Pakiet Małego Wadowiczanina witający każdego nowo narodzonego mieszkańca Wadowic.

Zastępczyni Burmistrza interesuje się prawem oświatowym, urbanistyką, rozwojem miejskich terenów zielonych. W pracy w Wadowicach jako cel stawia sobie działanie na rzecz podnoszenia jakości kształcenia w szkołach, zwiększenia w gminie partycypacji społecznej mieszkańców, wdrażanie rozwiązań smart i e-urzędu, efektywne i transparentne działanie Urzędu Miejskiego. Czas wolny natomiast najchętniej spędza jeżdżąc na rowerze.

Z Zastępczynią Burmistrza Wadowic możesz skontaktować się wysyłając e-mail na adres ecalus@wadowice.pl lub dzwoniąc do sekretariatu Burmistrza Wadowic pod nr 33 873-18-16, a także umówić się na dyżur, który odbywa się we wtorki między 14.00 a 16.00.

    Galeria zdjęć

  • Ewa Całus / fot. Urząd Miejski Wadowice