[VIDEO] Przywołujemy wspomninia ŚDM w dniu liturgicznego święta patrona Wadowic

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / [VIDEO] Przywołujemy wspomninia ŚDM w dniu liturgicznego święta patrona Wadowic

22 października jest obchodzony jako „Dzień papieski”, a dokładniej jest to dzień wspomnienia liturgicznego o Janie Pawle II. Z tej okazji pragniemy przedstawić film, w którym dzielimy się wrażeniami z tegorocznych Światowych Dni Młodzieży.

Jan Paweł II

Zazwyczaj wspomina się błogosławionych i świętych w kalendarzu liturgicznym w „dniu ich narodzin dla nieba”, a więc w rocznicę śmierci. Jednak ze względu na to, że 2 kwietnia, dzień śmierci Jana Pawła II, często zbiegałby się z Wielkim Postem, a nawet Wielkim Tygodniem, wybrano 22 października – rocznicę inauguracji jego pontyfikatu. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ogłosiła, że dniem wspomnienia liturgicznego św. Jana Pawła II będzie 22 października – data inauguracji pontyfikatu w 1978r.

Po kanonizacji papieża, we wrześniu 2014 papież Franciszek zarządził wpisanie świętego Jana Pawła II do powszechnego Kalendarza Rzymskiego w randze wspomnienia dowolnego. Warto wspomnieć, że według pierwotnych postanowień, jeszcze przed beatyfikacyjnych, wspomnienie bł. Jana Pawła II miało być obchodzone jedynie w diecezji rzymskiej i w całej Polsce. Jednak ze względu na to, że papież – Polak był czczony nie tylko tam, ale w wielu miejscach na całym świecie, Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zgodziła się na wpisanie jego wspomnienia do kalendarzy liturgicznych diecezji m.in. we Francji, w Hiszpanii, Słowenii, Japonii, Meksyku, Urugwaju, krajach skandynawskich, na Węgrzech, Białorusi i Ukrainie.

Pontyfikat Jana Pawła II trwał ponad 26 lat i był drugim co do długości w dziejach Kościoła. Podczas wszystkich pielgrzymek Jan Paweł II przebył ponad 1,6 miliona kilometrów, odbył 102 pielgrzymki zagraniczne, podczas których odwiedził 135 krajów. Inicjatywą Jana Pawła II było stworzenie Światowych Dni Młodzieży. Pierwsze takie międzynarodowe spotkanie młodzieży odbyło się w 1984 roku na placu św. Piotra w Watykanie podczas obchodów Jubileuszu Odkupienia. Następne spotkanie, a zarazem pierwsze, które odbyło się poza Rzymem, miało miejsce w 1987 roku w Buenos Aires, w Argentynie. Uczestniczyło w nim milion pielgrzymów. Kolejne kraje, które dotychczas gościły młodych z całego globu to: Hiszpania, Polska 1991 r., Stany Zjednoczone, Filipiny, Francja, Włochy Kanada, Niemcy, Sydney, Hiszpania, Brazylia i Kraków (Polska, 2016).

Powracając wspomnieniami do Światowych Dni Młodzieży, które odbyły zaledwie trzy miesiące temu zapraszamy Państwa do obejrzenia filmu podsumowującego wydarzenia, które miały w tym czasie miejsce w Wadowicach. Film przygotowało Studio Filmowe Tokksa na zlecenie Urzędu Miejskiego w Wadowicach.

Wprowadzono: 22 października 2016