Uroczysta Sesja Rady Miejskiej i Msza Święta w Bazylice, Biesiada Wadowicka oraz Dzień Przyjaźni Polsko-Portugalskiej – tak uczciliśmy kolejną rocznicę urodzin Patrona miasta.
Tegoroczne obchody rozpoczęły się porannym złożeniem kwiatów pod pomnikiem Świętego Jana Pawła II przez Burmistrza Wadowic Bartosza Kalińskiego, przedstawicieli Parlamentu RP, Sejmiku Województwa Małopolskiego, Powiatu Wadowickiego, Gminy Wadowice, Muzeum Domu Rodzinnego św. Jana Pawła II oraz placówek oświatowych.
Podczas Uroczystej Sesji Rady Miejskiej, która miała miejsce w Sali Teatralnej Wadowickiego Centrum Kultury, zgromadzeni mieli okazję obejrzeć film „Brat Papieża” i wysłuchać prelekcji jego autora, reżysera Stanisława Janickiego, który z wielką pasją opowiedział o realizacji obrazu przybliżającego niezwykłą postać Edmunda Wojtyły.
Następnie Radni przystąpili do głosowania nad uchwałą dotyczącą podpisania umowy o współpracy z portugalską Gminą Ourém (Fatima), którą przyjęto jednogłośnie. W związku z nieobecnością oczekiwanego na Sesji Burmistrza Ourém Luísa Miguela Albuquerque, wyświetlony został przesłany przez niego z tej okazji krótki film z podziękowaniami i gratulacjami dla Wadowic.
W kolejnej części sesji przystąpiono do rozstrzygnięcia konkursu „Serce Roku”. Zwyciężczynią tegorocznej edycji została Pani Barbara Boguń – nauczyciel z 43-letnim stażem pracy, od roku 2006 szefowa Szkolnego Wolontariatu w wadowickim L.O. (powstałego m.in. z jej inicjatywy). Dzięki niesamowitemu wprost zaangażowaniu Pani Boguń liczba szkolnych wolontariuszy rośnie z roku na rok i obecnie liczy już 110 uczniów. Działania Zwyciężczyni przyciągają i inspirują kolejne osoby, które jej wzorem znajdują radość w pomaganiu innym.
O godzinie 12.00 w wadowickiej Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny miała miejsce uroczysta Msza św. pod przewodnictwem księdza Abpa Marka Jędraszewskiego, z udziałem oficjalnych delegacji oraz zrzeszonych organizacji w ramach Stowarzyszenia LGD Wadoviana.
Po mszy na wadowickim rynku czekało na mieszkańców mnóstwo atrakcji. Biesiadę Wadowicką zorganizowało Stowarzyszenie LGD Wadoviana wspólnie z Kołami Gospodyń Wiejskich oraz z Ludowym Zespołem Pieśni i Tańca „Andrychów”. Panie z kół gospodyń przygotowały mnóstwo specjałów – można było skosztować zarówno tradycyjnych potraw i wypieków kuchni polskiej, jak i ukraińskiej. Panie przygotowały i zaprezentowały przyśpiewki, tańce ludowe oraz inne atrakcje. Swoje stoisko miały również szkoły ZDZ Andrychów i ZDZ Wadowice, które uczciły rocznicę urodzin Świętego poprzez asystę mundurową, piękny śpiew i strój oraz atrakcyjne stoiska: gastronomiczne i fryzjerskie.
Kolejnym punktem wydarzenia był pokaz tradycyjnej kuchni portugalskiej wraz z degustacją potraw. Wadowiczanie mogli skosztować aż trzech portugalskich specjałów, przygotowanych i serwowanych przez restaurację TASCA Ruczajnik: zupy – caldo verde z chipsem z portugalskiej kiełbasy chorizo, przekąski – tradycyjnej kanapki zapiekanej na ciepło z mięsem wieprzowym i musztardą bifana oraz najbardziej znanego portugalskiego deseru pastel de nata, czyli bardzo słodkiej babeczki budyniowej zapiekanej w cieście francuskim, posypywanej według gustu cukrem pudrem lub cynamonem. Wszystkim, którym przypadła do gustu portugalska kuchnia, polecamy odwiedzenie restauracji, mającej siedzibę w Krakowie przy ul. Ruczaj 39 (strona restauracji TUTAJ).
O 15.30 zaprezentowała się na scenie fenomenalna Kinga Rataj z zespołem i wykonali dla zgromadzonych koncert portugalskiego fado. Fado jest najważniejszym w Portugalii tradycyjnym stylem muzycznym. Dosłownie „fado” oznacza „przeznaczenie”, czyli „fatum” i odznacza się smutnym, melancholijnym nastrojem melodii i tekstów. Tematem fado jest zwykle miłość, czasem nieodwzajemniona. W 2011 roku styl fado został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Ostatnim punktem programu był koncert „Strażacy Ojcu Świętemu w hołdzie” – w tym roku o godzinie 18.00 wadowicki rynek zabrzmiał dźwiękiem instrumentów ponad 60 strażaków z orkiestr OSP Chocznia, OSP Klecza, Miejska Orkiestra Dęta z Suchej Beskidzkiej i Miejska Orkiestra Dęta „Adropol” z Andrychowa. Muzycy szczególnie przypadli do gustu publiczności, która nagrodziła ich owacjami na stojąco.
W tym dniu zaprezentowaliśmy również wystawę plenerową poświęconą Fatimie i gminie Ourém, a ciekawostek o Portugalii i języku portugalskim uczestnicy wydarzenia mogli dowiedzieć się od przedstawicieli Zakładu Portugalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy przyjechali do nas ze swoim stoiskiem i przez cały dzień organizowali dla Mieszkańców quizy i konkursy dotyczące naszego nowego kraju partnerskiego.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność!
Wprowadzono: 19 maja 2022