W trosce o zdrowe kręgosłupy dzieci

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Edukacja w Gminie Wadowice / W trosce o zdrowe kręgosłupy dzieci

Niech przemówią liczby – 600 dzieci, 480 godzin zajęć sportowych, 40 grup, 20 trenerów i 12 tygodni. Tak w skrócie prezentuje się nowy projekt, którym od września objęci zostaną uczniowie jedenastu gminnych podstawówek. Dofinansowanie na ten cel w kwocie 30 tysięcy złotych Miejski Klub Sportowy Skawa Wadowice otrzymał z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Projekt będzie realizowany przy współudziale Gminy Wadowice, która oprócz bezpłatnego udostępnienia gminnej infrastruktury sportowej (sale gimnastyczne i sprzęt sportowy), wniesie również wkład finansowy w wysokości 7,5 tysiąca złotych.

pexels lukas 296301 1024x678 - W trosce o zdrowe kręgosłupy dzieci

Projekt, którego realizacja przewidziana jest od września do listopada 2021 roku, zadedykowany jest najmłodszym uczniom klas szkoły podstawowej. Dzięki środkom z ministerialnego Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów, wadowiccy pierwszo- i trzecioklasiści wezmą udział w bezpłatnych zajęciach z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej (dla klas drugich organizowane są już zajęcia z pływania). Ćwiczenia są odpowiedzią na palący problem wad postawy u dzieci. Krzywy kręgosłup u najmłodszych jest, niestety, dość powszechną w „normalnych” czasach przypadłością. Co dopiero w trakcie trwania pandemii, gdy dzieci zmuszone sytuacją, spędzają wiele długich godzin przed monitorami komputerów.

– Siedzący tryb życia oraz brak zajęć z wychowania fizycznego, które dla wielu uczniów są jedyną formą aktywności ruchowej, przyczyniły się do obniżenia sprawności ogólnej, osłabienia mięśni posturalnych czy pogłębienia złych nawyków postawy ciała. Dlatego musimy nadrobić stracony czas i stąd ten projekt, który będziemy chcieli w przyszłości kontynuować – tłumaczy burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Zajęcia rozpoczną się od nowego roku szkolnego, a przyznane dofinansowanie pozwoli na zrealizowanie 12-tygodniowego cyklu ćwiczeń ogólnorozwojowych, skoncentrowanych na korygowaniu i utrwalaniu prawidłowej postawy ciała, wzmocnieniu i aktywizacji mięśni posturalnych. Zajęcia prowadzić będą nauczyciele WF oraz instruktorzy Skawy Wadowice, która jest operatorem całego projektu.

Wprowadzono: 23 kwietnia 2021

-