Wadowice gospodarzem Tour de Pologne!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / Wadowice gospodarzem Tour de Pologne!

Mamy to! Wadowice, jako jedna z pięciu miejscowości w Polsce, będą miastem startowym 77. Wyścigu Tour de Pologne! Po raz pierwszy w historii nasze Miasto będzie gospodarzem jednej z największych imprez kolarskich na świecie.  

– Wadowice – tu wszystko się zaczęło. Dokładnie 100 lat temu przyszedł na świat Wielki Polak. Tegoroczny TDP uczci pamięć Papieża Jana Pawła II. Mamy nadzieję, że w sierpniu zobaczymy się w jego rodzinnym mieście – zdradziły już 18 maja władze Tour de Pologne na swoim profilu facebookowym.

Dziś, możemy podać więcej szczegółów.

– Z powodu pandemii liczba etapów tegorocznego wyścigu została zmniejszona z siedmiu do pięciu etapów, ale my pozostaliśmy w grze! Dzięki naszym staraniom Wadowice będą gospodarzem trzeciego etapu, który odbędzie się 7 sierpnia. Kolarze wystartują z wadowickiego rynku i pojadą w kierunku Bielska-Białej – cieszy się burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Tegoroczny Tour de Pologne UCI World Tour został przesunięty o miesiąc i odbędzie się w dniach 5-9 sierpnia, o czym wspólnie zadecydowali organizatorzy i Międzynarodowa Unia Kolarska.

Przesunięcie terminu i skrócenie wyścigu z siedmiu do pięciu etapów związane jest z pandemią koronawirusa. Co ważne, 77. Tour de Pologne będzie pierwszym wyścigiem etapowym w kalendarzu UCI World Tour po długiej przerwie, zatem na Wadowice będą zwrócone oczy telewizyjnych kamer z całego świata.

W ostatnich dniach trwały intensywne prace Międzynarodowej Unii Kolarskiej i organizatorów wyścigu nad możliwością kontynuacji sezonu przerwanego w połowie marca. Polski narodowy wyścig odbędzie się w formule pięcioetapowej tak, aby w kalendarzu znalazło się miejsce również dla innych zawodów, które ze względu na pandemię koronawirusa nie mogły się odbyć w planowych terminach.

– To bardzo dobra wiadomość, która dodała nam sporo optymizmu. Wyznaczona data powrotu do kolarskiej rywalizacji jest ważna dla wszystkich – kolarzy i grup zawodowych, naszych sponsorów i partnerów, także dla kibiców. Jesteśmy w pełni przygotowani, aby przeprowadzić wyścig, ale oczywiście sytuacja jest stale monitorowana, a priorytetem pozostaje ochrona zdrowia, zapewnienie bezpieczeństwa i przestrzeganie wszystkich ograniczeń wprowadzonych przez władze. Tymczasem cieszymy się, że Międzynarodowa Unia Kolarska daje nam taką możliwość i pracujemy nad dostosowaniem trasy do nowych wymogów – powiedział Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne.

W najbliższych tygodniach Lang Team będzie współpracował z Międzynarodową Unią Kolarską, a także polskimi władzami, aby opracować optymalny scenariusz rozegrania 77. Tour de Pologne tak, aby wyścig stał na najwyższym poziomie organizacyjnym, a jednocześnie mieścił się w ograniczeniach wynikających z tej wyjątkowej sytuacji. Szczegóły dotyczące trasy zostaną podane wkrótce.

Wprowadzono: 16 czerwca 2020