Wadowice na IX Kongresie Kobiet

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / Wadowice na IX Kongresie Kobiet

Wadowice na IX Kongresie Kobiet

Kongres-logotyp

W weekend 9-10 września w Poznaniu miał miejsce IX ogólnopolski Kongres Kobiet. Zaproszenia do udziału w Kongresie przyjęli między innymi przedstawiciele sieci Miast Równych Szans, do której należą, obok Częstochowy, Poznania, Gdańska czy Słupska, również Wadowice. Stosowane u nas rozwiązania równościowe prezentowała szerokiej publiczności Wiceburmistrzyni Ewa Całus, która przedstawiła Wadowice jako nowoczesne miasto, stawiające na zrównoważony rozwój, uważną diagnozę problemów i otwarty dialog z mieszkańcami.

Kongres Kobiet to inicjatywa zrzeszająca kobiety z całej Polski niezależnie od ich poglądów czy przynależności partyjnej. Kongres nie reprezentuje żadnej partii politycznej. Oparty jest na idei demokracji, sprawiedliwości społecznej, tolerancji, autonomii kobiety i poszanowaniu jej wolności. Główne działania i postulaty dotyczą promocji praw kobiet, równości płci, aktywizacji kobiet i edukacji.

Od niemal dekady polskie kobiety raz w roku spotykają się by mówić, słuchać i być wysłuchanymi. W 2009r. pod hasłem „20 lat transformacji 1989-2009” zwołano I Kongres Kobiet. To ówczesna Pierwsza Dama Maria Kaczyńska wraz Jolantą Kwaśniewską przywitały kobiety, rozpoczynając nowy rozdział historii polskiego ruchu praw kobiet. W tegorocznym Kongresie obok Wiceburmistrzyni Ewy Całus Wadowice reprezentowały: Joanna Malinowska, Katarzyna Kasperek i Magdalena Dubel – reprezentantki naszej Rady Kobiet.

Hasłem IX Kongresu Kobiet był Alert dla Praw Kobiet. Wydarzenie otworzyli: prof. Magdalena Środa, Henryka Bochniarz, Dorota Warakomska i prezydent miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.

Podczas swojego wystąpienia w panelu Miasto Równych Szans Wiceburmistrzyni Ewa Całus mówiła o Wadowicach jako mieście progresywnym, świadomym aktualnych problemów, stwarzającym równe szanse i wspierającym obecność kobiet w życiu politycznym oraz społecznym. Mieście możliwości, a nie barier. Utworzenie w tym roku przez Burmistrza Wadowic Mateusza Klinowskiego Rady Kobiet jest doskonałym przykładem konkretnych rozwiązań dla eliminacji nierówności. Jest efektem realizowanej polityki opartej na dialogu społecznym, stawianiu na różnorodność. Celem jest zwiększanie partycypacji obywateli w życiu gminy, budowanie poczucia wspólnoty i odpowiedzialności za losy małej ojczyzny.

Kolejne sesje z udziałem m.in. Roberta Biedronia, Joanny Muchy, Barbary Nowackiej, Joanny Scheuring-Wielgus, Borysa Budki, Olgi Tokarczuk czy Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej skupiały się na aktualnej sytuacji politycznej w Polsce w kontekście praw kobiet. Swą obecnością wydarzenie uświetniły Pierwsze Damy: Jolanta Kwaśniewska i Anna Komorowska, obecny był również Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Nagrodę Diversity przyznano Prezydentowi miasta Poznania Jackowi Jaśkowiakowi, natomiast Nagroda Kongresu Kobiet powędrowała do Olgi Tokarczuk.

Obecność przedstawicielek Wadowic na IX ogólnopolskim Kongresie Kobiet odbił się szerokim echem w środowiskach zajmujących się problematyką sprawiedliwości społecznej. Nasze miasto zauważone zostało jako otwarte na dialog i wprowadzające nowoczesne rozwiązania. Działalność wadowickiej Rady Kobiet i jej współpraca z samorządem są potrzebne i dają możliwość pokonywania istniejących wciąż w przestrzeni społecznej barier dla pełnej równości.

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z Kongresu.

Wprowadzono: 21 września 2017