Wadowice na mapie programu 100 obwodnic! „Kupiliśmy już większość działek”

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Infrastruktury i Rozwoju / Wadowice na mapie programu 100 obwodnic! „Kupiliśmy już większość działek”

Znamy już wszystkie polskie miasta, które znalazły się w programie budowy 100 obwodnic. Na mapie, którą w sobotę (8.02) zaprezentował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, nie zabrakło oczywiście Wadowic. To efekt porozumienia z 10 października 2019 roku. Tymczasem Gmina Wadowice zdążyła już wykupić większość działek pod inwestycję!

#100obwodnic

– Po podpisaniu w październiku porozumienia od razu przystąpiliśmy do przygotowania zadania. W ekspresowym tempie udało nam się wykupić już ponad 3,26 ha powierzchni, co kosztowało nas niespełna 780 tysięcy złotych. Do wykupu pozostało nam jeszcze tylko 80 arów, a wkrótce ogłaszamy przetarg na projekt wyznaje burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Wadowice jako jedno z pierwszych miast w Polsce, znalazły się na rządowej mapie 100 obwodnic, która w całości została zaprezentowana w miniony weekend. Cztery miesiące temu, 10 października ur. podczas konferencji prasowej z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała z burmistrzem Wadowic Bartoszem Kalińskim porozumienie w sprawie „Budowy południowej obwodnicy Wadowic w ciągu dk 28”.

– Dzięki temu obwodnica zostanie wybudowana w całości z budżetu państwa za kwotę blisko 70 milionów złotych! Będzie to droga krajowa klasy Główna Przyspieszona ze średnią prędkością 80 km/h. Po stronie Gminy Wadowice stoi jedynie przygotowanie zadania, co będzie kosztowało nas około 4 miliony złotych – dodaje Bartosz Kaliński.

Przygotowanie zadania to pierwszy etap inwestycji, który bierze na siebie Gmina Wadowice. Składa się na niego opracowanie dokumentacji projektowej dla całości przedsięwzięcia oraz uzyskanie ostatecznej decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej – ZRID. Do zadań gminy zgodnie z podpisanym dokumentem należy również trwający właśnie wykup działek i wypłata odszkodowań za nieruchomości przejęte na mocy decyzji ZRID. Budowa obwodnicy ma rozpocząć się w 2024 roku.

Program #100obwodnic określa cele i priorytety inwestycyjne w zakresie budowy obwodnic miast na sieci dróg krajowych. Wskazuje również źródła finansowania oraz listę zadań inwestycyjnych kierowanych do realizacji. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

– Ruch pojazdów przez środek miejscowości i uciążliwości z tym związane: korki, zanieczyszczenie powietrza, hałas, to codzienność wielu Polaków. Aby zwiększył się komfort życia mieszkańców zatłoczonych dziś miast i miasteczek, wybudujemy w ciągu 10 lat 100 obwodnic, które wyprowadzą ruch tranzytowy poza tereny zabudowane i przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

#100obwodnic

W ramach rządowego programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

 

W programie zostały ujęte zadania na różnym etapie przygotowania. Wybór obwodnic do realizacji odbywał się przy uwzględnieniu stanu prac przygotowawczych, natężenia ruchu, w tym ruchu ciężkiego, stanu bezpieczeństwa ruchu w miejscowościach liczonego poziomem wypadkowości i ofiarami wypadków, poprawy dostępności połączeń z państwami sąsiednimi oraz koniecznością zachowania zrównoważonego rozwoju kraju.

Dla części obwodnic opracowano już dokumentację niezbędną do rozpoczęcia inwestycji, dla części jest prowadzony proces przygotowawczy. Są też takie zadania, dla których przygotowania dopiero się rozpoczną. Dla kilkunastu obwodnic ogłoszenie postępowań przetargowych jest planowane jeszcze w 2020 roku. Będą to m.in. obwodnice Strzelec Krajeńskich (DK 22), Lipska (DK 79), Suchowoli (DK 8), Wąchocka (DK 42), Smolajn (DK 51), Koźmina Wielkopolskiego (DK 15) i Gryfina (DK 31).

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Do KFD wpływają środki z opłaty paliwowej, kredytów i pożyczek, głównie od międzynarodowych instytucji finansowych oraz z obligacji. Konto KFD zasilają ponadto wpływy z Elektronicznego Systemu Poboru Opłat. Istotnym źródłem wpływów do KFD będą również środki UE, pochodzące z programów.

Fot. www.gddkia.gov.pl

 

Wprowadzono: 17 lutego 2020