Wadowice o zgodę na odłowienie dzików walczą w urzędach już… półtora roku!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Ochrony Środowiska / Wadowice o zgodę na odłowienie dzików walczą w urzędach już… półtora roku!

Ta sprawa ciągnie się od 2021 roku. Po kilkunastu miesiącach starań Gminy Wadowice, kilku wnioskach i wymianie pism, odwołaniu od decyzji, w minioną środę (24.05.23 r.) starosta wadowicki w końcu wydał zgodę na odłowienie dzików z zagrożonych terenów w Wadowicach. Decyzja została jednak wydana jedynie na odłów wraz z uśmierceniem. Wniosek o sam odłów bez uśmiercania został odrzucony.

JG Kopiec park 1024x682 - Wadowice o zgodę na odłowienie dzików walczą w urzędach już... półtora roku!

Sprawa rozpoczęła się już 18 października 2021 r., kiedy to Gmina Wadowice złożyła do starosty wadowickiego wniosek dot. Odłowu (bez uśmiercania) lub odłowu dzików wraz z uśmierceniem. Zwierzęta już wtedy bez skrępowania panoszyły się po prywatnych ogródkach i miejscach publicznych. Jednak zgodnie z prawem łowieckim odławianie dzikiej zwierzyny (bez względu na miejsce jej pobytu) bez uzyskania zgody starosty powiatowego jest zabronione.

Mimo pozytywnej opinii Polskiego Związku Łowieckiego, 25 stycznia 2022 r. starosta wadowicki odmówił wydania decyzji na odłów. Burmistrz Wadowic odwołał się od niej do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO), który jednak 11 kwietnia 2022 r. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

Problem z dzikami powrócił na wiosnę tego roku.  Blisko dwa miesiące temu 7 kwietnia 2023 r. Burmistrz Wadowic złożył do starosty wadowickiego wniosek o wydanie decyzji na odłów z propozycją, że Gmina Wadowice zakupi specjalną odłownię, która pomoże „wyprowadzić” stada dzików z terenów zurbanizowanych, bez uśmiercania. Chodzi głównie o miejsca w obrębie Parku Miejskiego, stadionu MKS Skawa, bulwarów nad Skawę oraz ścieżki VeloSkawa Wadowice – Jaroszowice.

Niestety, starosta nie wyraził zgody na zastosowanie odłowni, bez usypiania dzików. Tym razem jednak wydał decyzję o odłowie, ale jedynie z uśmierceniem farmakologicznym, do 50 sztuk rocznie. Do czasu ostatecznego rozwiązania problemu, Urząd Miejski stosuje środki, mające na celu odstraszanie zwierzyny dostępnymi metodami.

Wprowadzono: 31 maja 2023