Wadowice pamiętają o rocznicy śmierci Jana Pawła II

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / Wadowice pamiętają o rocznicy śmierci Jana Pawła II

„Najdrożsi bracia i siostry, o godzinie 21.37 nasz najukochańszy Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca” – to już 14 lat od momentu, kiedy abp Leonardo Sandri ogłosił światu informację o śmierci Papieża z Wadowic.

We wtorek cały dzień wspominamy naszego Wielkiego Wadowiczanina. Od rana mieszkańcy oraz pielgrzymi z całej Polski tłumnie pojawiają się pod pomnikiem Jana Pawła II, aby  uczcić  14. rocznicę  śmierci Ojca  Świętego.  Szczególną datę  przypominają nam  papieskie flagi, które od początku tygodnia zdobią wadowicki rynek.

Wczesnym popołudniem kwiaty pod pomnikiem złożyli przedstawiciele samorządów gminnego, powiatowego oraz wojewódzkiego, m.in. burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński, starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas i wicestarosta Beata Smolec, przewodniczący rady miejskiej i powiatowej – Piotr Hajnosz i Zofia Kaczyńska, radny wojewódzki Filip Kaczyński oraz liczne grono radnych gminnych. Z kolei o godzinie 21:00 pod pomnikiem Jana Pawła II odbędzie się Apel Pamięci.

– W czasie, gdy razem z przedstawicielami samorządów gminnego, powiatowego oraz wojewódzkiego składaliśmy kwiaty, spotkaliśmy grupę pensjonariuszy ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy, którzy przejechali prawie 150 kilometrów, aby tego dnia być razem z nami – mówi burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

14 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37 Papież z Wadowic „powrócił do domu Ojca”.

Miliony ludzi w różnych zakątkach świata modliło się za naszego rodaka. Również Wadowiczanie licznie nawiedzali w tym czasie Bazylikę Mniejszą, miejsce chrztu i komunii świętej młodego Karola Wojtyły.  Rada Ministrów specjalną uchwałą wprowadziła żałobę narodową na terenie całego kraju, która obowiązywała do dnia pogrzebu, 8 kwietnia. Ponadto zwróciła się z apelem do rodaków:

…do wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, władz państwowych, samorządowych, organizacji społecznych i zawodowych, innych podmiotów i instytucji oraz organizatorów imprez masowych o zachowanie żałoby narodowej i wspólne uczczenie pamięci Jego Świątobliwości Papieża Jana Pawła II.

Pogrzeb Jana Pawła II odbył się w 8 kwietnia 2005 roku w Watykanie. Prostą trumnę z drewna cyprysowego ustawiono na pl. Świętego Piotra. Mszy świętej koncelebrowanej przez kolegium kardynalskie i patriarchów kościołów wschodnich przewodniczył kardynał Joseph Ratzinger, który jedenaście dni później ogłoszony został papieżem Benedyktem XVI. Plac zgromadził w tym dniu tłumy wiernych. Szacuje się, że w nabożeństwie brało udział ponad 300 000 wiernych, a w całym Rzymie na placach i skwerach 5 milionów ludzi, w tym ok. 1,5 mln z Polski.

Wprowadzono: 2 kwietnia 2019