Wadowice to nie Bronowice, ale na WESELE zapraszają!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / Wadowice to nie Bronowice, ale na WESELE zapraszają!

BanerCzytanie

W sobotę 2 września 2017 roku o godz. 10:00 w Wadowickiej Bibliotece Publicznej odbędzie się Narodowe Czytanie – impreza objęta Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.

W tym roku cała Polska od Bałtyku po Tatry będzie bawić się na „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego. Dramat ten, oparty na autentycznych wydarzeniach, przenosi nas do podkrakowskich Bronowic, gdzie odbywa się przyjęcie weselne krakowskiego poety Lucjana Rydla i chłopki Jadwigi Mikołajczykówny. Wśród wiejskich weselników spotykamy zacnych i szanowanych krakowian.

Zaglądając przez okna bronowickiej chaty dostrzegamy wesołą zabawę i tańce, ale to tylko pozory. Okazuje się, że nawet w tak miłej, radosnej atmosferze wciąż trudno jest się porozumieć mieszkańcom wsi i miasta. Wyspiański obnaża gorzką prawdę, że Polacy nie są jeszcze gotowi, by stanąć do walki o odzyskanie niepodległości. Zjednoczenie narodu nie jest możliwe, ponieważ inteligencja i chłopstwo to wciąż odrębne siły.

Wadowicka Biblioteka Publiczna po raz kolejny włącza się w ogólnopolską akcję “Narodowego Czytania”. Grupa przyjaciół i sympatyków Biblioteki wcielając się w postacie dramatu odczyta najbardziej istotne jego fragmenty.

Ale jak to na weselu bywa, nie zabraknie poczęstunku, ludowych tańców i wspólnego biesiadowania. Zarówno czytający, jak i słuchacze będą mieli możliwość skosztowania tradycyjnych weselnych kołaczy i nie tylko… 😉

Narodowe Czytanie

Wprowadzono: 30 sierpnia 2017