Wadowice upamiętniły Żołnierzy Wyklętych

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / Wadowice upamiętniły Żołnierzy Wyklętych

To najmłodsze polskie święto narodowe. Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, z inicjatywy śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Święto upamiętnia tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

17 1024x684 - Wadowice upamiętniły Żołnierzy Wyklętych

Data 1 marca nie została wybrana przypadkowo. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie straconych zostało siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński i jego najbliżsi współpracownicy: Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka. Do dziś nie odnaleziono miejsca, w którym zostali pochowani.

W wadowickiej uroczystości pod pomnikiem katyńskim wzięli udział poseł na Sejm RP Filip Kaczyński, starosta Powiatu Wadowickiego Eugeniusz Kurdas, burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych oraz działacze społeczni.

– To było prawdopodobnie ostatnie uczczenie żołnierzy niezłomnych w tym miejscu. W przyszłym roku 1 marca spotkamy się już na wadowickim cmentarzu komunalnym, gdzie obok cmentarza wojskowego powstaje właśnie Panteon Wyklętych. To będzie miejsce szczególnie poświęcone Żołnierzom Niezłomnym. Tam też będą pochowani Ci, których odnajdziemy na naszym terenie czy też poza granicami kraju. Pierwszym pochowanym tam żołnierzem najprawdopodobniej będzie porucznik Wojciech Stypuła, którego odnaleziono trzy lata temu na Litwie podczas poszukiwań przez pracowników Wydziału Poszukiwań i Inwentaryzacji IPN – informuje burmistrz Bartosz Kaliński.

Wprowadzono: 3 marca 2021

-