Wadowice znowu rozbiły bank! Miliony złotych na inwestycje

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / Wadowice znowu rozbiły bank! Miliony złotych na inwestycje

Ponad 6,3 miliona złotych otrzyma gmina Wadowice z Funduszu Inwestycji Samorządowych (FIS) w ramach tarczy antykryzysowej. To największa dotacja w Małopolsce Zachodniej i jedna z największych w całym województwie!

W piątek (26.06) w Wadowicach odbyła się konferencja prasowa z udziałem Posła na Sejm RP Filipa Kaczyńskiego, starosty wadowickiego Eugeniusza Kurdasa oraz burmistrzów, wójtów i przedstawicieli wszystkich gmin powiatu wadowickiego.  Do gmin naszego powiatu trafi łącznie 15,84 mln zł, z czego aż 40 procent – 6,27 mln zł – zgarnęła Gmina Wadowice. Dla porównania Andrychów otrzyma 2,04 mln zł, Kalwaria Zebrzydowska 0,92 mln zł, a sąsiednie miasta powiatowe odpowiednio: 5,52 mln zł – Myślenice, 3,71 mln zł – Chrzanów, 3,61 mln zł – Oświęcim, 3,1 mln zł – Sucha Beskidzka. Duże wsparcie – 8,17 mln zł otrzyma również Powiat Wadowicki. To trzecia największa dotacja spośród powiatów.  Łącznie do samorządów naszego powiatu trafią zatem ponad 24 miliony złotych!

Skąd tak duża dotacja dla Wadowic? Podział środków dokonany został według ściśle określonego algorytmu, uwzględniającego planowane wydatki majątkowe samorządów.

– Otrzymaliśmy dużą dotację, bo po prostu bardzo dużo inwestujemy – podkreśla burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński. – Otrzymane środki pozwolą nam kontynuować naszą wielką ofensywę inwestycyjną po epidemii, w trakcie której z budżetu gminy przeznaczyliśmy ogromne pieniądze na zakup środków ochrony osobistej i laptopów dla naszych uczniów, a przede wszystkim na ratowanie lokalnego biznesu. Wydaliśmy setki tysięcy złotych na ratowanie wadowickiej pływalni, która po trzech miesiącach dziś została na nowo otwarta. Na czas narodowej kwarantanny obniżyliśmy czynsz dla naszych najemców i dzierżawców, zmniejszyliśmy przedsiębiorcom opłaty za odpady komunalne, odroczyliśmy podatki, uruchomiliśmy specjalny bezpieczny targ dla naszych handlowców, praktycznie zwalniając ich z opłat. A w ostatnim czasie podjęliśmy decyzję, że do końca roku wszystkie ogródki gastronomiczne w całej gminie Wadowice będziemy wynajmować za symboliczny grosz – wylicza burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Koronawirus spowodował, że budżety wielu samorządów zostały uszczuplone. FIS to konkretna pomoc. To bezprecedensowe działania i wsparcie o niespotykanym dotychczas charakterze. Środki te w wielu przypadkach zapewne okażą się kołem ratunkowym dla samorządów i pozwolą im wyjść na prostą.

Kluczowe założenia Funduszu Inwestycji Samorządowych:

  • Gminy i powiaty dostaną dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji – to Tarcza dla Samorządów, warta w skali całego kraju 6 mld zł.
  • Samorządy (gminy, powiaty i miasta) otrzymają dotacje w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln zł – nigdy wcześniej państwo nie przedstawiło programu, który tak szeroko wspierałby małe Ojczyzny.
  • Ponad 2,6 mld złotych z Funduszu Inwestycji Samorządowych trafi do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. To droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości.
  • Pieniądze będą przyznawane gminom i powiatom w formie przelewów, na ich wniosek – bez zbędnej biurokracji. To bezprecedensowe wsparcie dla każdej gminy i powiatu w kraju.
  • Wiele gmin i powiatów ma problem z wkładem własnym do inwestycji, a środki z Funduszu Inwestycji Samorządowych pozwolą im na realizację zadań inwestycyjnych.
  • Pieniądze przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje. Takie jak szkoły, przedszkola, żłobki, wodociągi i kanalizacja, szpitale, domy pomocy społecznej, chodniki czy remonty, a także inne działania podejmowane w naszych małych Ojczyznach.
  • Tarcza dla samorządów to również wsparcie dla tysiąca firm, które realizują zadania inwestycyjne samorządów, i setek tysięcy pracowników. To kolejny zastrzyk pieniędzy, który pozwala nie tylko na utrzymanie miejsc pracy, ale także rozwój przedsiębiorstw.

Małopolskie samorządy otrzymają łącznie 556 030 760 zł, z czego 451 644 445 zł trafi do gmin, zaś do powiatów 104 386 315 zł.

Najwyższe dofinansowanie w Małopolsce trafi do Krakowa (93 500 000 zł). Spośród pozostałych samorządów gminnych*  najwyższe dofinansowanie otrzymają następujące gminy:

2)    Wieliczka – 9 506 754 zł,

3)    Tarnów – 9 420 461 zł,

4)    Skawina – 8 359 285 zł,

5)    Nowy Targ – 7 988 242 zł,

6)    Nowy Sącz – 6 900 129 zł,

7)    Stary Sącz – 6 701 520 zł,

8)    Niepołomice – 6 383 627,

9)    Wadowice – 6 327 866 zł,,

10)  Myślenice – 5 518 743 zł,

zaś spośród samorządów powiatowych:

1)    Powiat Krakowski – 16 350 415 zł,

2)    Powiat Nowotarski – 10 856 459 zł,

3)    Powiat Wadowicki – 8 166 835 zł.

Wprowadzono: 26 czerwca 2020