Wadowicka Informacja Turystyczna laureatem prestiżowego konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Referat Obsługi Ruchu Turystycznego / Wadowicka Informacja Turystyczna laureatem prestiżowego konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej!

W tegorocznej, XII edycji konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej na „Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej” Centrum IT w Wadowicach zostało szczególnie docenione zajmując 2 miejsce w kategorii punktów 4-gwiazdkowych (najwyższa kategoria).

45466 - Wadowicka Informacja Turystyczna laureatem prestiżowego konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej!

Pierwsze miejsce w tej kategorii zajęło Wojewódzkie Centrum Informacji Turystycznej w Olsztynie, a trzecie Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej. Wszyscy nagrodzeni będą prezentowani w ramach kampanii promocyjnej w mediach elektronicznych i społecznościowych POT. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród nastąpiło podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon 2017 w Poznaniu. Tegoroczny konkurs przebiegał po raz pierwszy pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki. W rywalizacji o tytuł „najlepszego” wzięły udział punkty i centra IT z całej Polski, które posiadają gwiazdki kategoryzacyjne zgodne z zasadami i standardami Polskiego Systemu Informacji Turystycznej. Oceniano między innymi: lokalizację placówki, wygląd, funkcjonalność i estetykę wnętrza, dostępność dla turystów, w tym niepełnosprawnych, godziny pracy, kwalifikacje pracowników, w tym znajomość języków obcych, jakość, zasięg i kompletność udzielanych informacji, zaopatrzenie w materiay informacyjno-promocyjne. Konkurs na Najlepsze Centrum IT, jest nie tylko wyłonieniem laureatów, ale również okazją do porównań metod pracy zespołów IT oraz inicjatyw przez nich podejmowanych. Atmosfera konkursowej rywalizacji służy wymianie doświadczeń i promocji najlepszych rozwiązań. Wyróżnione podmioty przez Krajową Kapitułę Konkursową stanowią wzorzec dla osób zarządzających informacją turystyczną w Polsce.

Laureaci 2016 roku

Kategoria 4 gwiazdki:
I nagroda – Wojewódzkie Centrum Informacji Turystycznej w Olsztynie 
II nagroda – Centrum Informacji Turystycznej w Wadowicach
III nagroda – Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej

Kategoria 3 gwiazdki:
I nagroda – Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej 
II nagroda – Bielsko-Bialski OSiR Dział Miejskiej Informacji Turystycznej 
III nagroda – Punkt Informacji Turystycznej MSiT w Olkuszu

Kategoria 2 gwiazdki:
I nagroda – Informacja Turystyczna w Brennej 
II nagroda – Punkt Informacji Turystycznej w Braniewie 
III nagroda – Punkt Informacji Turystycznej w Zamku Piastowskim w Raciborzu


O wadowickiej Informacji Turystycznej

Informacja Turystyczna w Wadowicach działa od 2001 r. Początkowo jako dział Wadowickiego Centrum Kultury, a od 2012 r.  jest w strukturach Urzędu Miejskiego w Wadowicach. Od 2011 roku przynależy do Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej jako 4 gwiazdkowy punkt. Lokalizacja Centrum Informacji Turystycznej w Wadowicach jest niezmienna od początku istnienia – w bezpośredniej bliskości głównych atrakcji miasta (ul. Kościelna 4). Obsługa turystów krajowych i zagranicznych prowadzona jest w pięciu językach (polskim, angielskim, włoskim, francuskim, niemieckim). W 2015 r. z usług punktu skorzystało 40 828 turystów, w tym zagranicznych było 19 491 (najliczniejsi: Włosi, Francuzi, Niemcy, Hiszpanie i Węgrzy), a w 2016 r. łącznie 46 838, w tym zagranicznych 22 183 (najliczniejsi: Włosi, Amerykanie, Hiszpanie, Francuzi i Brazylijczycy).

Zespół Informacji Turystycznej tworzy 4 informatorów turystycznych: Anna Rzemieniec, Dorota Pałosz, Michał Żmuda, Sławomir Jaworski.

Wadowicka Informacja Turystyczna co roku opracowuje i wydaje nowe pozycje turystyczne, które są odpowiedzią na potrzeby turystów odwiedzających Ziemię Wadowicką. W 2016 r. wydała: broszurę „Nawet święty w piłkę kopał” (7 wersji językowych). Mini-przewodnik „Wadowice tu wszystko się zaczęło – Wadowice tu wszystko się zaczyna” (7 wersji językowych). Folder Szlak Karola Wojtyły (10 wersji językowych). Plan miasta Wadowic (wersja polska i angielska) oraz plan Bazyliki Ofiarowania NMP (w wersji polskiej i angielskiej), kolorowanka dla dzieci „Nawet św. w piłkę kopał” (6 wersji językowych). Opracowuje również pamiątki i gadżety promocyjne (opaski silikonowe, lampki rowerowe, naklejki i pieczątki okolicznościowe, pocztówki z Wadowic).

CIT w Wadowicach prowadzi stronę internetową: www.it.wadowice.pl w 7 wersjach językowych, w tym aktualności w języku polskim i angielskim. W ubiegłym roku dostosowano stronę do wymogów WCAG2.0 dzięki czemu mogą z niej korzystać turyści z niepełnosprawnościami. Dodatkowo opracował i prowadził na bieżąco oficjalną stronę Wadowic poświęconą Światowym Dniom Młodzieży www.sdmwadowice2016.pl. Wadowicka Informacja Turystyczna obsługuje również dwujęzyczną stronę na FB www.facebook.com/lubiewadowice i kanał na YouTube: Lubię Wadowice. Prowadzi również podstronę o Wadowicach na portalu regionalnym www.visitmalopolska.pl/wadowice  W ofercie IT w Wadowicach turyści znajdą także bezpłatną wypożyczalnię rowerów (na stanie 4 rowery) oraz wypożyczalnię tabletów z aplikacją multimedialną po miejskim Szlaku Karola Wojtyły. W punkcie IT można skorzystać z czytelni turystycznej z przewodnikami i mapami z niemal całego świata. Centrum IT w Wadowicach prowadzi praktyki, staże oraz zajęcia fakultatywne.  Uczniowie szkół średnich i studenci odbywają w Wadowicach praktyki zawodowe. Przy współpracy z Krakowskim Hufcem Pracy realizowano staże zagraniczne. W 2016 r. po raz pierwszy zrealizowano również projekt edukacyjny z AWF Kraków. Opracowano i przeprowadzono cykl zajęć dla studentów, którzy wybrali fakultet – informator turystyczny na kierunku Turystyka i Rekreacja. W zeszłym roku biuro IT zostało wzbogacone o strefę dla dzieci, z zabawkami, klockami, książeczkami i kolorowankami.

Centrum Informacji Turystycznej w Wadowicach otwarte jest w sezonie (IV-X) w dni powszednie w godz. 8:00-18:00; w soboty, niedziele w godz. 10:00-16:00. Poza sezonem (XI-III) w dni powszednie w godz. 8:00-16:00, w soboty w godz. 10:00-16:00

Informacja Turystyczna w Wadowicach; 34-100 Wadowice, ul. Kościelna 4; tel./fax: 33/ 873 23 65, www.it.wadowice.pl

Wprowadzono: 22 lutego 2017

-